$  23.650 UAH /  23.900 UAH  26.200 UAH /  26.600 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Hayatın Renkleri, Ukraynalı sanatçıların Türkiye’yi anlatan resimleri Büyükelçilikte sergileniyor

Kuşadası Belediyesi ve Ukrayna’da bulunan Hayatın Renkleri (Barvi Jittya) isimli sanat ve hayır kuruluşu tarafından, Kiev Büyükelçiliği ve Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği’nin (TUSİB) desteği ile düzenlenen resim yarışmasında dereceye kalan eserler Kiev Büyükelçiliği’nde sergilenmeye başladı.

Büyükelçilik binasında 6 Eylül Perşembe günü düzenlenen kokteyle, Türk ve Ukraynalı sanat severlerin, TİKA Ukrayna Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Yunus Emre Enstitüsü Müdür Ender Korkmaz, TUSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mete Karaer’in yanı sıra ressamlar, gazeteciler ve işadamları da katıldılar.

Ukraynalı sanatçıların Türkiye konulu çalışmalarından 20’sinin sergilendiği büyükelçilikteki serginin açılış konuşmasını yapan Kiev Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Berat Yıldız, ’70 Ukraynalı sanatçının yaklaşık 150 çalışması Hayatın Renkleri ve Kuşadası Belediyesi’nin ortak organizasyonu çerçevesinde sergilendi. Bugün ise dereceye giren en iyi 20 eseri sergiliyoruz’ diye konuştu. Yıldız, serginin düzenlenmesinde destek olan TUSİB’e teşekkür etti.

Sergide bir konuşma yapan Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel ise, Ukrayna ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ilerlediği bir dönemde, sanatın değerinin bazen ihmal edilebildiğini söyledi.

Hayatın Renkleri platformuna ve serginin düzenlenmesine destek olan kurum ve kişilere teşekkür eden Büyükelçi Tezel, ‘bizim bir sloganımız var, ”daha çok Türkiye Ukrayna’da görülsün, daha çok Ukrayna Türkiye’de görülsün”, bu sergi bu slogana tam olarak uyuyor diye konuştu.19 A9

Kiev Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği’nin (TUSİB) desteğiyle Kiev’de düzenlenen ‘Ukrayna’da Türkiye’ konulu resim sergisi 10 Ağustos’da Ukrayna Sanatçılar Evi’nde açılmıştı.

Açılışa Kültür ve Tanıtma Ataşesi Berat Yıldız, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, ressam Bedri Baykam ile TUSİB Yönetim Kurulu üyeleri katılmışlardı.

19 Ağustos’a kadar Ukrayna Sanat Evi’nde sergilenen çalışmalar; ressamlar Bedri Baykam ve Ziya Gürel’in de aralarında bulunduğu jüri tarafından değerlendirilmişti. Seçilen eserler ise dünden itibaren Kiev Büyükelçiliği’nde sergilenmeye başlandı.

Juri tarafından birinci, ikinci ve üçüncü seçilen resimleri çizen ressamlar Kuşadası Belediyesi’nin davetlisi olarak bu tatile gidecek.

 

 

 

 

 

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.