ajle
ajle
Ukrayna'dan Haberler
Ekonomi Haber İş Dünyası Şirket Haberleri Ukrayna - Türkiye Ukrayna'daki Türk Toplumu

İlişkilerde yeni dönem; Ukrayna – Türkiye STA süreci Kiev’de masaya yatırıldı

ukrayna türkiye tusibUkrayna ile Türkiye arasında sürdürülen Serbest Ticaret Anlaşması görüşmeleri Kiev’de düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı.
Türk Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği (TUSİB) tarafından gerçekleştirilen ‘Avrupa Birliği eşiğindeki iki ülke: Ukrayna ve Türkiye ilişkileri’ konulu toplantıya Prof.Dr.Hurşit Güneş ile Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Gennady Çijikov konuşmacı olarak katılırken, toplantının moderatörlüğünü TUSİB Eşbaşkanı Zafer Ozbay yaptı.

Türk şirketleri Credit West Bank ve Günsel Group’u sponsorluğunda Kiev’deki Intercontinental Oteli’nde düzenlenen etkinliğe, Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, AGİT Ukrayna Gözlem Grubu Başkanı Büyükelçi Ertuğrul Apakan, Ukrayna Milletvekili Sanayi ve Kalkınma Komitesi Başkanı Viktor Galasyuk,  Kiev Büyükelçiliği Müsteşarı Uzay Göktürk,  Kiev Büyükelçiliği Müsteşarı Özgün Talu, EBRD Ukrayna Direktörü Şevki Acuner, BDDK Eski Başkanı ve Ukrayna Merkez Bankası danışmanı Engin Akçakoca iştirak ederlerken, toplantıda Ukrayna’da faaliyet gösteren Türk ve Ukraynalı sanayici ve işadamları, eğitimciler, Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği (USPP) başkan vekili Konstansin Mihailoviç, Hryhorii Boiko (DEİK), Kiev Uluslararası Ekonomi Forumu Direktörü Yuriy Pivovarov, Ukrayna Bakanlar Kabinesi Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Valery Yuzba, Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı Baş Uzmanı Sergei Kozin Sergey, Ukrayna Bakanlar Kabinesi bünyesinde faaliyet gösteren Girişimciler Kurulu sekreteryası başkanı Andrey Vladimirovich, Ukrayna devlet ajansı Ukrinform, Interfax Ukrayna ve diğer Ukraynalı basın kuruluşlarının temsilcileri katılım gösterdiler.

Saygı duruşu ile başladı

TUSİB’in düzenlediği toplantının açılışında bir konuşma yapan Eş Başkan Zafer Ozbay katılımcıları, Ankara’da gerçekleşen terör saldırısında hayatını kaybedenler, Türkiye’deki terör operasyonlarında hayatlarını kaybeden vatandaşlar ve şehit olan güvenlik görevlileri ile Ukrayna’daki anti terör operasyonlarında hayatlarını kaybeden Ukraynalı güvenlik görevlileri için bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.
Saygı duruşunun ardından toplantı hakkında bilgi veren Orbay, açılış konuşmasını yapmak üzere TUSİB Eşbaşkanı Rasim Bekmezci’yi davet etti.

‘İki ülke potansiyellerini kullanmıyorlar’

Açılış konuşmasında Ukrayna ile Türkiye’nin potansiyellerini kullanmadıklarını kaydeden Bekmezci, ‘Ukrayna imkanları çok geniş , gelecek vaad eden, çok zengin ve verimli topraklara sahip bir Avrupa ülkesidir.’ diye konuştu. Ukrayna’nın coğrafyası , tarihi ve kültürel bağları açısından Türkiye için önemli bir komşu aynı zamanda dost ülke olduğunu kaydeden Rasim Bekmezci, Ukrayna’daki Türk işadamlarının Türkiye ile Ukrayna arasında imzalanması planlanan serbet ticaret anlaşmasının bir an önce devreye girmesi ve AvrupaBirliği -Ukrayna-Türkiye komşu ülkelerinin ortak menfaatlerini kapsayan şeffaf ve sağlam bir ticari köprü oluşmasından yana olduğunu söyledi.

Konuşmasında,  ‘Ukrayna, bu birlikten kısa zamanda ekonomik kalkınma adına, yüksek sinerji çıkarabilmek istiyorsa, yatırım iklimini iyileştirecek reformları bir an önce hayata geçirmesi gereklidir! Ayrıca,  yabancı yatırımcıya pozitif örnek teşkil edebilecek olan ,, kendi sanayicisini, kalkındırmak, korumak, kollamak ile işe bir an önce başlaması en önemli konuların başındadır.’ diyene Bekmezci ; TUSIB olarak Ukrayna ve Türkiye arasındaki ticari ve kültürel bağları güçlendirmek hedefiyle çalışmakta olduklarını ve çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Rasim Bekmezci’nin ardından bir konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel ise, TUSİB’e, katılımcılara ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ettiği konuşmasında, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun geçtiğimi hafta gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretine değindi.
Konuşmasının başında AGİT Ukrayna Gözlem Grubu Başkanı Büyükelçi Ertuğrul Apakan’ın salonda bulunduğunu kaydeden Büyükelçi Tezel, bir Türk büyükelçinin bu görevde bulunmasının önemine değindi.
Sözlerini ‘iyimser bir konuşma yapmak istiyorum’ diyerek sürdüren Tezel, artık iki ülkenin sahip oldukları potansiyellerini konuşmanın bir kenara bırakılıp reel adımların atıldığı bir döneme gelindiğini kaydetti.
Ukrayna ve Türkiye’nin siyasi planda benzer görüşlere sahip olduğunu altını çizen Büyükelçi Yönet Can Tezel, iki ülkenin Avrupa Birliği ile entegrasyon tercihine değindi.
Türk şirketleri Ukrayna’daki özelleştirme süreçlerine davet edildi
Konuşmasının büyük bölümünü Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun Türkiye ziyaretine ayıran Büyükelçi Tezel, Devlet Başkanı Poroşenko’nun İstanbul temasları sırasında bir grup Türk işadamı ile bir araya geldiğini, Başkan Poroşenko’nun Türk şirketlerini Ukrayna’daki özelleştirme süreçlerine davet ettiğini ve Türk iş dünyasına samimi desteklerini yinelediğini söyledi.
İki ülkenin ortak bakışlara, mukayesel avantajlara ve tamamlayıcı öğelere sahip olduğunu altını çizen Büyükelçi Yönet Can Tezel, Türkiye’nin Ukrayna’nın Avrupa ile entegrasyon kararını desteklediğini kaydetti.
Türkiye’nin Avrupa Birliği ile uzun yıllara dayanan bir tecrübeye sahip olduğunu ifade eden Tezel, ‘AB ile çalışmak kolay değil. Ukrayna da bunu zamanla fark edecek. Ancak herşeye rağmen ‘Evet Avrupa Birliği’ denilmeli’ diye konuştu.

‘Başarı hikayelerini sizler yazacaksınız’
Konuşmasında Avrupa Birliği’nin küresel bir oyuncu olmak istediğini hatırlatan Büyükelçi Tezel, ‘AB bunun için Türkiye ve Ukrayna ile birlikte ilerlemelidir’ dedi.
Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel konuşmasını ‘ Ukrayna’da başarı hikayesi yazacak olan biziz, sizlersiniz’ diyerek tamamladı.
Büyükelçi Yönet Can Tezel’in ardından söz alan Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Gennady Çijikov ise konuşmasında Ukrayna Türkiye ilişkilerine ve Ukrayna’nın sahip olduğu ekonomik potansiyele değindi.
TUSİB’in organize ettiği toplantının iş dünyası için büyük önem ifade ettiğinin altını çizen Çijikov, emeği geçen herkese teşekkür etti.
Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası’nın 9 bin üyesi ile ülkenin en etkili sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunu kaydeden Gennady Çijikov, Sanayi ve Ticaret Odası’nın ülkedeki Türk işadamları örgütleri ile işbirliğini arttırarak sürdürdüğünü söyledi.
Konuşmasında Ukrayna ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin sınırındaki iki komşu ülke olduğunu ifade eden Çijikov, iki ülkenin işbirliğinin yepyeni imkanlar doğuracağını söyledi.

tusib hurşit 2’20 milyar dolar ticaret hayal değil’
Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun Türkiye ziyaretine değinen Çijikov, ‘iki ülke 2020 için 20 milyar dolarlık dış ticaret hacmi hedefliyor. İşbirliğinin arttırılması halinde bu rakama ulaşmak mümkün olacaktır’ diye konuştu.
Ukrayna ve Türkiye’nin 90’larda ekonomik olarak birbirine yakın iki ülke olduğunu hatırlatan Gennady Çijikov, Türkiye’nin geçen süreçte hayata geçirdiği reformlar ile ekonomik gücünü katlayarak arttırdığını söyledi.
Konuşmasında Ukrayna’nın içinde bulunduğu ekonomik duruma da değinen Çijikov, ‘ Ukrayna çok ciddi bir ekonomik krizden geçiyor. Kırım’ın ilhakı, halkın alım gücündeki düşüş, dövizdeki durum ve Rusya ile yaşanan sorunlar ülkemizi olumsuz etkiliyor. Ukrayna’nın geleneksel ihracat pazarları olan orta doğu’da yaşananların da etkisiyle ihracat hacmi düşüyor.’ diye konuştu.
Türkiye’nin Ukrayna’daki yatırımlarına da dikkati çeken Gennady Çijikov, Türkiye’den Ukrayna’ya doğrudan ve dolaylı yollarla gelen yatırım miktarının 3 milyar dolara ulaştığını söyledi. Türklerin sahip olduğu 600 şirketin Ukrayna’da faaliyet gösterdiğini ifade eden Çijikov, ilişkilerin gelişmesi ile bu rakamın daha da artmasını umduklarını, öte yandan Türkiye’deki Ukrayna yatırımlarının da son yıllarda artış eğilimine girdiğini söyledi.
Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Gennady Çijikov konuşmasının sonunda, Serbest Ticaret Anlaşması için politik iradenin bulunduğunu, anlaşmanın imzalanması ve çifte vergilendirmenin önlenmesi ile hem ticaret hem de yatırım hacimlerinin hızla artacağını kaydetti
Çijikov’un konuşmasından diğer satır başları şöyle:
İki ülke arasında 20 milyar dolarlık ticaret ulaşmak için sadece hafif sanayi ürünleri ticareti yetmez.
Ulaştırma yollarının da çeşitlendirilmesi gerekmekte.
İpek Yolu yeniden aktif olarak kullanılabilmeli.
İran gazının Türkiye üzerinden Ukrayna’ya ulaştırılması üzerinde durulması gereken bir konu.

‘Ukrayna bir Avrupa ülkesidir’
Ukrayna Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Gennady Çijikov’un ardından söz alan Prof. Dr. Hurşit Güneş ile Ukrayna ile Türkiye arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkileri konu aldığı çalışmasından ayrıntıları paylaştığı konuşmasında, iki ülkenin ekonomilerinin güçlenmesi ve karşılıklı işbirliğinin artmasının bölgesel ve küresel gelişmelerle yakından ilişkili olduğun söyledi.
Ukrayna’nın AB ile olan kısa işbirliği tarihinde Türkiye’den çok daha hızlı yol aldığını ifade eden Güneş, Ukrayna’nın hem kültürü hem de sosyal yapısı ile Avrupalı bir ülke olduğunu söyledi.

‘kurumsallaşma yolsuzluğu önleyecek’
Konuşmasında yapısal reformların önemine dikkati çeken Hurşit Güneş, kurumsallaşmanın yolsuzluğu ortadan kaldıracağının altını çizdi.
Polonya ile Ukrayna’yı karşılaştıran Prof. Dr. Güneş, her iki ülkenin de Sovyet Birliği’nin dağılmasından sonra bir birine benzer ekonomik yapılara sahip olduğunu, ancak geçen süre içinde Polonya Avrupa Birliği üyeliğinin de sayesinde ekonomisini 900 milyar doların üstüne çıkartmayı başardığını öte yandan Ukrayna’nın hem konumu hem de sahip olduğu imkanlarla bulunduğundan çok daha iyi bir ekonomik durumda olması gerektiğini ifade etti.

www.UKRTURK.net

‘Fotoğraflara ilerleyen saatlerde sitemizden ulaşabilirsiniz’

banner

Benzer Haberler

Ukrgazprombank yabancıya satıldı, bankanın yeni sahibi Arap kömür tüccarı

UkrTürk Editör

Harkov’daki Lenin heykeli yıkıldı (video)

UkrTürk Editör

Ukrayna’nın yeni sağlık ve maliye bakanları belli oldu

UkrTürk Editör

Yorum Yazın

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir. Gerekli çerezler, internet sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinin kullanılmasını sağlar. Performans çerezleri, kullanıcıların sitede gezinme alışkanlıklarını inceleyerek internet sitesinin performansını iyileştirir. İşlevsellik çerezleri, kullanıcıların sitedeki seçimlerini tanıyarak sitede gezinmeyi kolaylaştırır. Pazarlama çerezleri, promosyon ve sosyal medya bilgilerini kullanarak uygun kampanyaları haber verir. Çerez politikamızı inceleyin. Kabul Ediyorum Devamını Oku