$  24.100 UAH /  24.400 UAH  26.800 UAH /  27.200 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

IMF Ukrayna’da 2019’da neler bekliyor? Ukrayna Daimi Temsilcisi Yosta Lyungman yorumladı

IMF Ukrayna Daimi Temsilcisi Yosta Lyungman, yolsuzluğun varolması halide, yatırım ikliminin hiçbir zaman sağlıklı ve güvenli olmayacağını söyledi.

FinClub’un sorularını yanıtlayan IMF’in Ukrayna Daimi Temsilcisi Yosta Lyungman, 2019 yılında ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’nın 2019 yılının zor bir yol olabileceğini kaydeden Lyungman, bir yandan ekonomide istikrarlı bir büyümenin varolduğunu ancak diğer yandan, bu sene düzenlenecek seçimlerin Ukrayna’nın, reformların hayata geçirilmesi ve IMF ile işbirliği konularında politik bir sarsıntı yaşayabileceğini ifade etti.

Şartlar

IMF ile Ukrayna arasındaki işbirliğine değinen Yosta Lyungman, sürecin ilerlemesi için doğalgaz fiyatların piyasa şartlarına çekilmesi, bütçe hedeflerinin tutması, devlet kurumlarının özelleştirilmesi, toprakların açılmasının (tarım arazilerinin satışına izin verilmesi kastediliyor) temel koşullar arasında bulunduğunu kaydetti.

Ukrayna’nın yüksek borç geri ödemelerinin yaşanacağı bir döneme girmesinin, beklenmeyen bir konu olmadığını hatırlatan Lyungman, ‘son altı aydır uluslararası sermaye piyasalarında istikrarsızlık eğilimi görülüyor. Ukrayna’nın bu şartlar altında, makro ekonomik istikrarı koruması, borçlarını azaltması, yabancı yabancıyı çekecek yapısal reformları hayata geçirmesi ve bu şekilde büyümeyi güçlendirmesi gerekiyor’ diye konuştu.

UkrTurk.net kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Foto: Myvin

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.