$  28.000 UAH /  29.000 UAH  30.650 UAH /  31.800 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

İstanbul’da cıvıl cıvıl bir gün, Vişivanka günü bu pazar kutlanacak

vişivanka ukraynaİstanbul’da Ukraynalıların geleneksel Vışıvanka Günü nedeniyle etkinlik düzenleniyor.

Kırım Haber Ajansı’nın (QHA) bildirdiğine göre Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosluğu’ndan yapılan açıklamada, Vışıvanka (Ukrainlerin geleneksel işlemeli gömleği) Günü’nün dünyanın her yerinde yaşayan ve değişik dillerde konuşan tüm Ukraynalıları birleştiren gün olduğu kaydedilirken, bu bayramın herhangi bir resmi veya dini bayrama bağlı olmadığı, bir Milli Birlik Bayramı olduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Etkinliğin amacı çocuklara, gençlere ve yetişkinlere milli kültürümüzü, örf adetlerimizi ve atalarımızdan bize kalan halk giyimini tanıtmak, hatırlatmak ve bu miraslarımıza sahip çıkmaktır. Etkinlik gününde Ukraynalılar ulusal halk motifleriyle işlenmiş gömlekleri, bluzları ve elbiseleri giyerek işe, okula ve etkinliğe giderler. Nerede olursan ol ve ne işle meşgul olursan ol VIŞIVANKA GÜNÜDE sadece vışıvankayı giy ve bize katıl” denildi.

Vışıvanka Günü etkinliğinin Ukrayna’da ve Ukraynalıların yaşadıkları tüm ülkelerde her yıl 19 Mayıs gününde kaydedildiği belirtilirken bu sene ise İstanbul’da 15 Mayıs tarihinde düzenleneceği bildirildi.

Etkinlik sırasında Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Vasıl Bodnar’ın basın açıklaması yapması bekleniyor.
Pazar 10:30
Yeşilkoy Sanat Evi Kent Müzesi
Yeşilkoy marina, İstanbul

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.