$  27.000 UAH /  27.300 UAH  30.600 UAH /  30.950 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Kiev Büyükelçiliği Duyurusu “Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşlar Nasıl Oy Kullanacak?”

kiev buyukelciligi logoTürkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği, yurt dışında yaşayan vatandaşların oy kullanmalarına ilişkin olarak bir duyuru yayınladı.

Paylaşıyoruz:

YURTDIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZIN OY KULLANABİLMELERİ HAKKINDA DUYURU ***

Türk toplumunun değerli mensupları,

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın, ülkemizde yapılacak Cumhurbaşkanı seçimi, milletvekili genel seçimi ve halkoylamalarında, bulundukları ülkelerde açılacak sandıklarda oy kullanabilmelerine ilişkin hazırlıklar devam etmektedir.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın seçim dönemlerinde oy kullanabilmeleri için mutlaka “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları gerekmektedir.

Yurtdışı Seçmen Kütüklerinin oluşturulmasında Adres Kayıt Sisteminde (AKS) mevcut veriler esas alınacaktır. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve Adres Kayıt Sistemi (AKS) Yönetmeliği uyarınca, herhangi bir konsolosluk işlemi için yurtdışındaki temsilciliklerimize başvuruda bulunan vatandaşlarımızdan, yurtdışında 6 aydan fazla ikamet izni bulunanların “adres beyan etme” yükümlülüğü bulunmaktadır.

Bu çerçevede, Yurtdışı Seçmen Kütüklerinin sağlıklı bir şekilde oluşturulabilmesi amacıyla, yurtdışında ikamet eden ve henüz adres beyanında bulunmamış veya adresinde değişiklik meydana gelen vatandaşlarımızın, adreslerinin AKS’ye kaydedilmesini teminen en kısa zamanda görev bölgesinde bulundukları Büyükelçiliğin Konsolosluk Şubesine veya Başkonsolosluğa başvurarak “adres beyanı”nda bulunmaları uygun olacaktır.

Mevcut aşamada aşağıdaki hususların dikkate getirilmesinde yarar görülmektedir.

Yurtdışında yaşayan ve seçmen niteliğine sahip olan vatandaşlarımızdan, daha önceden adres beyanında bulunmuş olanlar, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadıklarını, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinin (https://www.ysk.gov.tr/) “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” bölümünden kontrol edebilirler.

Ukrayna’da yaşayan ve seçmen niteliğini taşımakla birlikte, henüz Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde kayıtlı olmayan vatandaşlarımız, 1. (Görev bölgesi esasına göre) Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesine veya Odesa Başkonsolosluğumuza şahsen müracaat ederek “Adres Beyan Formu” doldurmak, veya 2. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden (http://www.nvi.gov.tr/Hakkimizda/Projeler,Aks.html?pageindex=11) indirebilecekleri “Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlarımız İçin Adres Beyan Formu- FORM B”nin ön ve arka sayfalarını eksiksiz olarak doldurduktan sonra, nüfus cüzdanlarının önlü/arkalı fotokopisiyle birlikte posta yoluyla Büyükelçiliğimize veya Odesa Başkonsolosluğumuza göndermek, suretiyle Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kaydolabilirler.

Saygıyla duyurulur.

T.C. Kiev Büyükelçiliği

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.