$  27.200 UAH /  27.600 UAH  29.350 UAH /  29.850 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar’dan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

mehmet-samsar-büyükelçiUkrayna’da yaşayan Türk toplumunun değerli temsilcileri,

Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin temeli ve milli irademizin yansıması olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 93. Yıldönümünü ve Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yarınlarımızın güvencesi çocuklarımıza armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını büyük bir gururla kutluyoruz.

Türk Milleti İstiklal Mücadelesinde topyekun hareket ederek, birlik ve beraberliğinden aldığı güçle imkansızı başarmıştır. 23 Nisan 1920’de, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması, Büyük Atatürk’ün; milli mücadelenin zaferle sonuçlanması ve milli egemenlik ilkesine dayanan yeni bir devletin kurulması sürecinde gerçekleştirdiği en önemli hamlelerden biridir.

O tarihten bugüne bağımsızlığımızın ve milletimizin demokrasiye olan bağlılığının somut bir ifadesi olarak daha da güçlenen bu irade, Türkiye’yi bugün; ekonomisi, siyasi yapısı ve diplomatik kabiliyetleriyle çevresine örnek olan bir ülke haline getirmiştir.

Sevgili Çocuklar,

Her geçen gün daha da gelişen ülkemizin geleceği sizlersiniz. Ailelerinizin ve bizlerin en değerli varlıklarısınız. Atatürk, 23 Nisan’ı siz çocuklara armağan ederken, Cumhuriyetin gelecek nesillerine verdiği önemi vurgulamak düşüncesiyle hareket etmiş ve bu düşüncesini “Bugünün Küçükleri Yarının Büyükleridir” özdeyişiyle ifade etmiştir. Çocuklara armağan edilen ve tek evrensel bayram olma özelliği taşıyan 23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti’nin siz çocuklarımızın ve gençlerimizin omuzlarında yükseleceğine olan inancın göstergesidir.

Sizlerin milletimizin sahip olduğu yüksek insani ve kültürel değerler ışığında ülkemize, ulusumuza ve insanlığa yararlı bireyler olacağınızdan hiçbir şüphem yoktur.

Sizler milletimizin en büyük zenginliği, umudusunuz. Bu vesileyle, bu anlamlı günde, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk başta olmak üzere, Kurtuluş Savaşımızın bütün kahramanlarını, Birinci Meclisimizin üyelerini saygı ve şükranla anıyor, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 93. yıldönümünü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını bir kez daha en içten dileklerimle kutluyorum.”


Kiev Büyükelçisi Mehmet SAMSAR

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.