$  27.800 UAH /  28.150 UAH  31.750 UAH /  32.150 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel UkrTürk’e konuştu; Türk iş dünyasına öneriler

yonet can tezelKiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Ukrayna Türkiye ilişkilerini, Ukrayna’nın doğusundaki krizi, Türkiye’nin Kırım politikasını UkrTürk’e değerlendirdi.

Ukrayna makamlarından ayrıcalıklı bir muamele talep etmiyoruz. Eşit rekabet şartları yaratsınlar yeter. İşadamlarımız mukayeseli avantajlarını ortaya koyarlar zaten.’

4. bölüm

Ukrayna’daki Türk iş dünyası hem iç siyasi kriz nedeniyle çok zor günler geçiriyor. Öte yandan bir çok iş adamımız Ukrayna’ya olan güvenlerini sürdürerek yatırımlarına devam ediyorlar. Yatırımlarını sonlandırmayan iş adamlarımıza neler söylemek istersiniz?

 ‘Türk işadamlarının Ukrayna’daki faaliyetlerini devam etmelerine biz de önem veriyoruz. İmkanları olanların, buradaki mevcudiyetlerini sürdürmelerini, uygun fırsatlar belirdiğinde yatırım planları yapmalarını teşvik ediyoruz. Zira ülkenin potansiyelini görüyoruz, tüm zorluklara rağmen Ukrayna’nın geleceğine inanıyoruz. Türk girişimciliği bu ülkede önemli projelere imza atabilir. Tabiatıyla ülkenin zorluklarını en iyi işadamlarımız biliyor, sahada her gün gerçeklerle karşı karşıya olan kendileri. Dolayısıyla gerçekçi hesaplamalar yapmaları gerekiyor. Benim söylediğim şu: ülkede olumlu bir dönüşüm için ciddi bir fırsat var ve yavaş yavaş bu dönüşümün işaretlerini görebiliyoruz. Henüz yeterli değil ama bir başlangıç yapıldı. Devamının gelmesini temenni ediyoruz. Bu, belli bir geçiş dönemi gerektiriyor.

Ukrayna’da tecrübesi bulunan ve piyasayı yakından izleyen girişimcilerimizin bu geçiş döneminde makul riskler alıp piyasadaki yerlerini koruma ve hatta güçlendirme düşünceleri varsa bunu destekliyoruz. Tabiatıyla, bu kadar yapısal sorunun devralındığı, piyasa ekonomisinin yıllardır tam olarak kurulamadığı bir ülkede her şey hemen düzelemez.

Bazı sektörlerde daha hızlı, bazılarında daha zor olabilir değişim. Nitekim bazı şirketlerimiz için, en azından bu şartlarda başarı hikayeleri şimdiden oluşmaya başladı. Ancak çok sayıda işadamımız geçmiş dönemde kalması gereken sıkıntılarla hala karşılaşıyor. Olumlu dönüşümü kendi sektörlerinde hissedemedikleri gibi, yeni dönemin belirsizliği de ilave bir zorluk olarak beliriyor. Ne olursa olsun, Ukrayna’da piyasa daha rekabetçi hale geldikçe, Türk girişimciliği tüketici dostu avantajlarını, kaliteyi uygun fiyatla sunma özelliğini kullanarak daha güçlü bir noktaya gelebilir. Ukrayna makamlarından talebimiz de şudur: biz devlet olarak Türk girişimcilerini Ukrayna’da çalışmaya teşvik ederken onlar da ev sahibi olarak girişimcilerimizin önünü açmalıdırlar. Ukrayna makamlarından ayrıcalıklı bir muamele talep etmiyoruz. Eşit rekabet şartları yaratsınlar yeter. İşadamlarımız mukayeseli avantajlarını ortaya koyarlar zaten.

Bir de çok sık görüştüğüm işadamlarımıza şu hususu tekrar belirtmek isterim: Sahadaki gözlemleri ışığında ve ülkemizin tecrübelerini de hatırda tutarak, Ukrayna’nın ekonomisi, maliyesi, mevzuatı, bankacılığı, gümrükleri vb tüm ilgili alanlarda mevcut sorunlar ve neler yapılması gerektiğine dair düşüncelerini ve önerilerini bir rapor halinde Ukrayna Hükümetine sunmalarını tavsiye ediyorum.

Bunun için işadamlarımızın ortak bir çalışma yapmaları faydalı olur. İşadamlarımızın tespitleri ve önerilerini dinlemeye, bundan faydalanmaya açık bir Hükümet bulunduğunu düşünüyorum.’

Teşekkür ederim

www.UKRTURK.net kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Fotoğraf: UKRINFORM

 

 

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.