$  26.850 UAH /  27.100 UAH  30.380 UAH /  30.880 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Kiev’de Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. yıl dönümü Ukrayna’nın başkenti Kiev’de kutlandı.

Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel’in ev sahipliğinde bir otelde verilen resepsiyona, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Hennadii Zubko, Gençlik ve Spor Bakanı İgor Zhdanov, Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kırım’da bulundukları cezaevinden serbest bırakılan KTMM Başkan Yardımcıları İlmi Ümerov ve Ahtem Çiygöz, diplomatlar, siyasetçiler, sanatçılar, medya kurumlarının yöneticileri ve davetliler katıldı.

İstiklal Marşı ile Ukrayna ulusal marşının seslendirilmesiyle başlayan resepsiyonda Büyükelçi Tezel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dış temsilciliklere gönderdiği Cumhuriyet Bayramı mesajını okudu.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı’ndan teşekkür

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Zubko, etkinlikte yaptığı konuşmada, Türk halkının Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Türkiye ile Ukrayna’nın pek çok alanda karşılıklı ilişkileri olduğunu hatırlatan Zubko, bunun yanı sıra Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklemesinin çok önemli olduğuna dikkati çekti.

Zubko, Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik somut eylemler gerçekleştirdiğini dile getirerek, ülkesine yardım ve desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun başkanlığındaki Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyinin 6. toplantısında alınan kararların sonuç verdiğine de değinen Zubko, “Bu toplantı sonrasında gerçekleşen en önemli olay ise Sayın Erdoğan’ın katkısıyla İlmi Ümerov ve Ahtem Çiygöz’ün serbest bırakılması olmuştur.” dedi.

Türkiye ve Ukrayna toplumlarını ortak değerlerin birleştirdiğini vurgulayan Zubko, Ümerov ve Çiygöz’ün her iki toplumun ortak değerleri olarak birleştirici rol oynadığını sözlerine ekledi.

Fotoğraf: Kırım Haber Ajansı (QHA)

Haber: Haberler.com

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.