$  26.600 UAH /  26.800 UAH  29.950 UAH /  30.400 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Kiev’de görkemli yardım yemeği, ATAgala (fotoğraflar)

Ukrayna’nın başkenti Kiev, bugüne kadar ilk kez yapılmış bir organizasyona ev sahipliği yaptı.

Kiev’deki Hilton Oteli’nde düzenlenen ATAGala yardım yemeği, Türk ve Ukraynalı konukların yanı sıra, bu ülkede yaşayan yabancılar ile yabancı ülkelerin temsilcilerini bir araya getirdi.

Hilton Oteli’nin … salonunda düzenlenen yardım yemeği, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Saygı duruşunun ardından, Atatürk’ün sesi ve görüntüleri yayınlanırken, sözleri yabancı konuklar için, Ukraynaca ve İngilizce’ye çevrildi.

Atatürk’ün idealleri ve insanlık için edindiği misyonun anlatıldığı gecede, Kiev Büyükelçiliği Müsteşarı Baran Türkmen de bir konuşma yaptı.

Gecede söz alan ATAGala’nın organizatörü Ömer Bekmezci, yıllardır hayalini kurduğu bir günü yaşamanın verdiği mutluluğun, kelimelerle ifade edilemeyeceğini söyledi.

Geceye destek veren herkese teşekkür eden Bekmezci, Atatürk’ün ideallerinin sadece Türk halkı için, tüm uluslar için büyük anlam ifade ettiğini belirtti.

Küresel ısınma ve bunun olumsuz etkilerinin, artık kimse için uzakta olmadığının altını çizen Ömer Bekmezci, ‘bizler bu güzel gecede, sadece Atatürk’ün aziz hatırasını anmak için toplanmadık. Atatürk’ün çevreye, doğal yaşama verdiği önemi hepimiz biliyoruz. Ukrayna’da yaşıyoruz ve bu ülke için güzel şeyler yapmak istiyoruz. Bu anlamda organize ettiğimiz ATAGala yardım yemeğinde toplanan geliri, küresel ısınmanın ve çevre tahribatının Ukrayna’ya verdiği zararın bir nebze olsun azaltmak için kullanacağız’ diye konuştu.

Bekmezci, ağırlıklı olarak Ukraynalı şirketlerin yer aldığı sponsorlara ve Hilton Oteli yöneticisi Volkan Amaç’a da ayrıca teşekkür etti.

Bekmezci’nin ATAGala’ya destek olan kurum ve kişilere plaket takdim etmesinden sonra ünlü şarkıcı Ege sahne aldı.

10. yıl marşının salondakilerle birlikte söylendiği gecede, Atatürk’ün sevdiği şarkılar keman ve piyano eşliğinde seslendirildi.

Gecenin en etkileyici anlarından biri de, Atatürk’ün kendi el yazısı ile fransızca olarak kaleme aldığı, orijinal mektubun açık arttırma ile yeni sahibine verilmesi oldu. Uzun yıllar önce ABD’de bir müzayedede satın alınan, ardından Ukrayna’ya kadar ulaşan mektup, gecede düzenlenen müzayede ile el değiştirdi.

Ukraynalı populer şarkıcıların sahne aldığı ATAgala yardım yemeğinde toplanan gelir, Ukrayna’nın Volin şehrinde (Цуманська Пуща) 21 bin ağaç dikilmesi için kullanılacak.

Ağaçlandırılacak alana Atatürk hatıra ormanı adı verilmesi için başvuruda bulunulduğu, izinlerin alınmasının ardından bölgenin adının da değiştirileceği bildiriliyor.

 

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.