$  26.800 UAH /  27.000 UAH  29.450 UAH /  29.950 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Kiev’de İsmail Gaspralı Eğitim ve Araştırma Merkezi açılıyor

ismail-gaspirali 23Ukrayna’nın başkenti Kiev’deİsmail Gaspralı Eğitim ve Araştırma Merkezi Açılıyor.

Kırım Haber Ajansı’nın haberine göre Kiev’deki Mohıla Akademisi Milli Üniversitesi bünyesinde Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisinin desteğiyle kurulan “Kırım Stüdyoları” adlı İsmail Gaspıralı Eğitim ve Araştırma Merkezi çalışmaya başlıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi’nin Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, Kırım Stüdyoları çerçevesinde düzenlenecek ilk konferans “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde İşgal Edilen Kırım’ı ve Köklü Halklarının Haklarını Koruma Mekanizmaları” adlı konferans olacak.

Konferansı, Londra Üniversitesi Profesörü Bill Bowring ve Cambridge Üniversitesi araştırma görevlisi Vsevlod Samohvalov verecek.

Mohıla Akademisi Milli Üniversitesi’nde 31 Mart tarihinde saat 8.30’da başlayacak ve İngilizce yapılacak konferansta açılış konuşmasını Pılıp Orlık Demokrasi Enstitüsü uzmanı Natalya Belitser gerçekleştirecek. Konferansın moderatörlüğünü ise Mohıla Akademisi Milli Üniversitesi öğretim görevlisi Sergey Petuhov yapacak.

Mohıla Akademisi Milli Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, Kırım Stüdyoları’nın Kırım yarımadasının tarihi, kültürü ve doğasını araştırma amacıyla kurulduğu belirtilirken, Kırım’ın yasadışı ilhakının siyasi ve hukuki özelliklerine ve yarımadada askeri işgal rejiminde varoluş koşullarına dikkat edileceği ifade edildi.

İsmail Bey Gaspralı kimdir?

Türk dünyasının büyük düşünce adamlarından ve reformistlerinden olan Gaspıralı İsmail Bey, Kırım Harbi (1853-1856) bütün şiddetiyle devam ederken, Bahçesaray’a yakın Avcıköy’de dünyaya geldi.

Gaspıralı Türk lehçelerinin, yabancı diller yerine birbirlerinden kelimeler alarak zenginleşmesini ve İstanbul Türkçesini esas alınarak ortak bir yazı diline kavuşulmasını sürekli savunmuştur.

Onun “Dilde, fikirde, işte birlik” sözü bugün de bütün Türk dünyasının ülkü ve ilkesi olmak değerindedir.

Gaspıralı bir yandan düşüncelerini kaleme alırken diğer yandan Türk dünyasını gezerek konferanslar vermiştir.

Onun tesirinde yetişen gençler Türk dünyasının her yanında çeşitli gazeteler ve kitaplar yayımlamışlardır.

QHA

http://qha.com.ua/kiev-de-ismail-gaspirali-egitim-ve-arastirma-merkezi-faaliyete-geciyor-136758tr.html

http://www.vatankirim.net/yazi.asp?YaziNo=98

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.