$  24.050 UAH /  24.350 UAH  26.700 UAH /  27.100 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Kiev’de restoranlar kapanıyor, yeni trend “eve teslim”

ukrayna restoranlar 1Geçtiğimiz yılın Aralık ayında başlayan gösteriler restoran ve eğlence merkezlerini olumsuz etkiledi.

Yılbaşından bu yana aralarında tanınmış restoran ve kluplerin de bulunduğu  Kiev’deki 40 mekan kapısına kilit vurdu.

Restoran Danışmanlık isimli bir kuruluş tarafından yapılan piyasa araştırmasına göre, bir düzelme olmazsa yıl sonuna kadar kapanan mekan sayısı 200’e ulaşacak.

Peki bu kötü durumun nedenleri neler?

UkrTürk okurları için restoran sektörünün içinde bulunduğu sıkıntıları inceledik:
 Meydan olayları

Kiev’deki restoran sektörünü (özellikle şehir merkezindeki) vuran başlıca etken Aralık ayında başlayan Meydan olayları.

Çatışmalar her ne kadar Kreşçatik Caddesi ve çevresindeki bir kaç sokakla sınırlı kalsa da, Kiev merkezinin tamamını etkiledi.

Olaylardan doğrudan etkilenen Kreşçatik Caddesi ve Meydan’a yakın noktalardaki  (Globus, Arena City’dekiler de dahil olmak üzere) bazı mekanlar kapanırken, çatışmaların etkisi yakın caddelerdeki çok sayıda iş yerini iflas noktasına getirdi.

Halk merkezde yemek yemiyor

Halk güvenlik endişesi ile uzun süredir merkez ve merkeze yakın noktalarddaki mekanları akşam yemekleri için tercih etmiyor. Açık olan yerler ise “neredeyse akşama kadar süren” business lunch’lar ile günü kurtarmaya çalışıyor.

“VIP müşteriler” ülke dışında

Meydan’daki çatışmaların şiddetlenmesi ile ülke dışına çıkmaya başlayan varklı kesim, Rusya ile savaş riski sonrası daha uzun sürelerle Ukrayna dışında kalmaya başladı. Kiev’in lüks mekanlarının müdavimleri olan  bu kişilerin eksikliği sektörü olumsuz etkiledi.

Dolar’daki yükseliş ve kiralar

Kiev’deki restoranları kapanma riski ile karşı karşıya bırakan bir başka etken de dövizdeki hızlı artış. Olaylar başladığında 8 seviyesinde seyreden Dolar kuru şu ralar 11’i aşmış durumda. Kira kontratları Dolar olan mekanlar Grivna’a geçmeye çalışırken, kurdan doğan zararı kapatacak enstrüman bulmakta güçlük çekiyorlar.

Azalan müşteriye ve artan giderlerin üstüne bir de son aylarda adım başı açılmaya başlayan restoran ve kafeler eklenince,rekabet içinden daha zor çıkılır bir hal alıyor.

Yabancılar gelmiyor

Ülkedeki karışıklıklar nedeniyle, yeni yatırımcı ve turistin gelmediği Kiev’de, restoran sahipleri yerli müşteri ve az sayıdaki yabancıyı kendilerine çekmeye çalışıyorlar.

Alım gücü

Ülke ekonomisinin içinde bulunduğu zor süreç, sıradan vatandaşın alım gücünü olumsuz etkiliyor. Yarınından emin olmayan ve her an gelirden yoksun kalma riskini üzerinde hisseden halkın büyük bir kesimi harcamalarını kısmaya çalışıyor.

Sektör ayakta kalmak için ne yapıyor?
Restoranlar ayakta kalmak için öncelikle Dolar’a endeksli olan kiralarını sabit kur hesabı ile Grivna’ya çevirmeye çalışıyorlar.

En “burnu havadaki” mekanlar bile business lunch ile uygun fiyatlı yemek seçenekleri sunuyorlar.

Bir çok restoran güvenlik vb. gerekçelerle evlerinden çıkmak istemeyen Kievliler için “eve teslim” sistemini kullanmaya başladı.  Eve teslim seçenekleri şu aralar özellikle gençler arasında son derece populer.

Genel olarak ülke genelinde görülen işten çıkartma furyası restorancılıkta da fazlası ile hissediliyor.

Çok sayıda mekanın menülerdeki fiyatlarda indirime geçtikleri görülüyor.

Bazı restoranlar fast food menüler ile günlük hayatın koşuşturmasında hızlı yemek yemek isteyenlere seçenek sunmaya çalışıyor, ayrıca ilginç kahve menüleri ile müşteri çekmeye çalışıyorlar.

Gece hayatı nasıl etkilendi?
gece hayatı kievMeydan’daki olaylar  ve ülkenin içinde bulunduğu politik – ekonomik durum gece hayatını da olumsuz etkiledi.

Az sayıda  mekan dışında dolu yer bulmak çok zor.

Eğlence mekanları ancak Cuma ve/veya Cumartesi günleri dolu oluyor.

Mekanlar hafta içi özel geceler düzenleyerek insanları çekmeye çalışıyorlar. Eğlenceye düşkün Ukrayna halkı da gece klüplerini eskisinden daha az tercih ediyor.

Krizsiz günler dileğiyle

UkrTurk.net

F.Serkan BAĞ

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.