$  24.300 UAH /  24.500 UAH  26.200 UAH /  26.500 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Kiev’e gelecek turistlere tüyolar, bu önerilere kulak verin

kreschastik turislerUkrayna’nın başkenti Kiev yazın gelmesi ile bir başka güzel.

Kentin farklı noktalarında düzenlenen festivaller, konserler yaşamı renklendirirken, yeşilin her tonunu barındıran parklar Kiev içinde orman havası yaşatıyor.

Geçtiğimiz senelerde yaşanan olaylar nedeniyle güvenlik konusunda yer yer sorunlar yaşansa da; Kiev görülmeye, gezilmeye değer bir şehir.

 Kiev’e gelecek turistlere bir kaç tüyo

-Ukrayna’daki taksicilerde taksimetre bulunmuyor. Yeni yeni bazı taksi şirketleri taksimetre uygulamasına geçse de hala çok sayıda taksi pazarlık ile çalışıyor. Özellikle Bağımsızlık Meydanı, Besarabska Pazarı çevresi ve tren garından taksiye binecek turistler fiyatların bir kaç kat fazla olabileceğini akıllarından çıkartmamalı. Yardım alabileceğiniz bir arkadaşınız varsa telefonla taksi çağırmayı tercih edin, ödeyeceğiniz miktarı taksi gelmeden öğrenin.

-Yolda yürürken önünüzde giden bir kişi aniden cüzdan ya da para dolu bir poşet düşürse (atarsa) kesinlike almayın. Yardım etmek amacıyla yapacağınız bu hareket sonrasında ‘içindeki para azalmış’ diyen bir dolandırıcı ile karşılaşabilirsiniz.

-Metro çevresindeki dönercilerden özellikle yaz döneminde döner (şavurma) veya benzer gıdaları satı almamaya özen gösterin.

-Tren garı çevresindeki günlük kiralık daire ilanı ile gezen kişilere itibar etmeyin. Kiev’in hemen her semtinde farklı fiyatlarda oteller bulabilirsiniz. Kalacak yer temin ederken güvenilir uluslararası internet sitelerini kullanın.

-Kiralık bisikletle Kiev turu atmak isterseniz, kurallara azami özen gösterin. Eskiden olduğu gibi kavşaklarda vb benzeri alanlarda trafik polisinin bulunmaması kural tanımayan şoför sayısını hayli arttırdı.

-Kiev’de park ve bahçeler ile kafe dışı açık alanlarda alkollü içki tüketmek ve bazı açık alanlarda sigara içmek yasak;  polise derdinizi anlatmakta güçlük çekebilirsiniz.

-Günlük alışverişlerinizi marketlerden veya alışveriş merkezlerinden yapmaya gayret edin.

-Özellikle turistlerin yoğun olduğu alanlarda yan kesici ve nadir de olsa karşılaşılan kapkaççılara dikkat edin.

-Kiev’de çeşme suyu içmemeye özen gösterin. Mümkün olduğunca şişe su alın.

-Kimlik bilgilerinizin bulunduğu pasaportlarınızı yanınızda (güvenli bir şekilde) taşıyın.

-Tramvay, trolleybüs ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanmanız gerektiğinde, biletinizi kondüktöre onaylatmayı ya da özel metal cihazlardan geçirmeyi unutmayın. Onaylanmamış biletlere ceza kesilir.

İyi keşifler

Zagranitsa.com

 

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.