$  26.800 UAH /  27.000 UAH  29.450 UAH /  29.950 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Kiev’in bilinmeyenleri, karşınızda yer altından akan Libid Nehri

Bir zamanlar üzerinde değirmenlerin olduğu, Kiev’e hayat veren Libid (Lybid) nehri, yeni nesilin neredeyse adını duymadığı bir yer altı nehrine dönüşmüş durumda.

100 yıla yakın sürede, beton bariyelerin altından akmaya başlayan, kanalizasyon ve atık suların karıştığı bir yer altı nehrine dönüşen Libid Nehri, bugün Avrupa’nın en kirli nehirleri arasında gösteriliyor.

Kiev’in sadece bir kaç noktasında gün yüzüne çıkan nehirin toplam uzunluğu 17 km.

Dnyepir nehrine bağlanan Libid Nehri’nin su toplama  alanın büyüklüğü ise 66 kilometre kare.

İvana Leps Bulvarı’ndan geçen ve demir yolu hattına paralel akan nehir, Palats Ukrayna ve Vlamirsky Pazarı’na yakın bir noktadan geçiyor.

Moskovsky Meydanı’ndan yoluna devam eden Libid Nehri, Vidubiçi istasyonuna yakın bir noktadan Dnyeper Nehri’ne dökülüyor.

 

Kievska Rus’ (Kiev Prensliği) döneminde şehrin güney sınırını belirleyen nehir, 17. yüzyılda günlük hayatın akışında önemli bir rol oynamış.

Üzerinde su değirmenleri bulunan ve balık avlanan nehir, 19 yüzyılla birlikte hızla kirlenerek, kentin atık sularına yenik düşmüş.

Zamanla Kiev’in ortasından geçen bir yeraltı nehrine dönüşen Libid Nehri, inşa edilen beton tünellerle hayattan tamamen kopmuş.

http://smartclever.com.ua/ru/landmark/208

 

 

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.