$  24.300 UAH /  24.500 UAH  26.250 UAH /  26.600 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Kim takar Big Mac Endeksi’ni, Ukrayna’nın Borş Endeksi var

Dünyaca ünlü Big Mac endeksine Ukrayna’dan rakip çıktı.

İlk olarak 1986 yılında İngiliz ekonomi dergisi The Economist tarafından kullanılmaya başlanan Big Mac Endeksi’nin karşısına Ukrayna’dan borş endeksi çıktı.

Her ne kadar Big Mac Endeksi kadar kapsamlı ve geniş bir coğrafyayı içermiyor olsa da Ukrayna’nın geleneksel tadı Borş Çorbası’nın hangi ülkede ne kadara satıldığını görmek Ukraynalılar için ilginç bir bilgi.

Borş endeksinde bu yemeğin en fazla satıldığı Ukrayna, Rusya, Belarus ve Polonya ele alınmış. Ayrıca Ukraynalıların yoğun olarak yaşadığı Çek Cumhuriyeti ve ABD de araştırmaya katılmış.

Buna göre Ukrayna’nın geleneksel yemeği “borş çorbası” en ucuz Belarus’ta yapılabiliyor. Belarus’ta bir porsiyon borş hazırlamak için ödenen rakam 7 Grivna 94 kopeek. Polonya’da bu rakam 10 Grivna 81 kopeek’e, Kiev’de 12 Grivna 43 kopeek’e yükseliyor.

Çek Cumhuriyeti’nde en ucuz borş çorbası 14 Hrv. 61 kopeek’e yapılabiliyor.  Amerika’da 22 Hrv. olan borşun porsiyonu Moskova’da 23 Hrv. 71 kopeek’e yükseliyor.

Nasıl hesaplandı:
Borş Endeksi için 4 litre’lik (yaklaşık altı porsiyon) çorba temel alınıyor.

Geleneksel Borş Çorbası’nda olması gereken dana eti, kırmızı pancar, lahana, soğan, domates salçası, havuç, patates, sarımsak, yağ ve maydonoz satın alınıyor.

Bu ürünlerin Borş’un bolca satıldığı ülkelerdeki fiyatlar baz alınarak bir tencere için en ucuz maliyet hesaplanıyor. Buna da Borş Endeksi deniyor.

Big Mac Endeksi nedir?

İlk olarak 1986 yılında İngiliz ekonomi dergisi The Economist tarafından kullanılmaya başlanan Big Mac Endeksi, farklı ülkelerin para birimlerinin birbirlerine olan oranlarını takip etmek için hazırlandı. Endeksin amacı ise ülkelerin satın alma gücü paritesini belirlemek.

www.ukrturk.net

Fotoğraf:

www.segodnya.ua

www.bigmir.net

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.