$  27.800 UAH /  28.150 UAH  31.750 UAH /  32.150 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Kırım Tatar sürgünü Ukrayna Parlamentosu’nda anıldı

Kırım Tatarları’nın 1944 yılında maruz kaldıkları Sürgün, Ukrayna Parlamentosu Verhovna Rada’da anıldı.

Kırım Haber Ajansı’nın haberine göre Ukrayna Parlamentosu’nda konuşma yapan Ukrayna milletvekili Vladimir Aryev, “Bugün tüm dünyada, Ukrayna’da Kırım’da Kırım Tatar Sürgünü kurbanları anılacak. Ancak anlam olarak en güçlü eylemler Kırım’da yapılacak, çünkü Kırım’da kendi tutumunu savunmak, özgür dünyada kendi tutumunu savunmakla aynı şey değil. Kırım bugün özgür değil. Ama bana göre elbet bir gün özgür olacak, işgalcilerin zulmüne uğrayan Ukrayna vatandaşlarımızı kurtaracağız.” diye kaydetti.

Konuşmasında işgalci Rus yönetiminin Kırım Tatarlarına baskı uyguladığını belirten Aryev dün işgal edilen Kırım’da Sürgün kurbanlarını anmak isteyen gençlerin göz altına alındığını hatırlattı.

Milletvekilleri saygı duruşuna davet ederek Aryev, “Şu an ise sayım meslektaşlarımı 1944 yılındaki trajik günlerde hayatını kaybeden tüm Kırım Tatarları için 1 dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum” dedi.

Daha önce, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko Kırım Tatar sürgünün yıl dönümü anısına yayınladığı mesajda Sovyet rejiminin Kırım Tatar halkına karşı işlediği korkunç suçun hiçbir zaman unutulmayacağını ifade etti.

QHA

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.