$  27.000 UAH /  27.200 UAH  30.250 UAH /  30.700 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

lifecell’den ACC’ye suçlama, ‘rekabetin gelişmesine engel oluyorsunuz’

Mobil operatör lifecell, ACC’yi (The American Chamber of Commerce in Ukraine – Amerikan Ticaret Odası), kendi ilkelerini ihlal etmek ve Ukrayna’daki rekabetin gelişmesini engellemekle suçladı.

Interfax Ukrayna’nın haberine göre,  lifecell’den yapılan açıklamada, ACC Başkanı Andriy Gunder’in, Ukrayna Adalet Bakanı’na, Devlet İletişim ve Enformasyon Düzenlenmesi Komisyonu (National commission for the state regulation of communications and informatization – NCCIR) tarafından alınan ve operatörler arasında (interconnection) iletişim tarifelerinin düşürülmesi ile ilgili önemli bir kararın ertelenmesi talebiyle mektup yazdığı bildirildi.

‘Piyasa ilkelerine aykırı tutum’

Söz konusu kararın, uzun çalışmalar ve kamuya açık görüşmeler sonucunda alındığına dikkat çekilen açıklamada,

“Bu karar, telekomünikasyon pazarının oyuncuları ile devlet arasındaki çok sayıda ve kamunun önüne gerçekleşen tartışmaların sonucu olduğu için, ACC’nin bu mektubu, Adalet Bakanlığı üzerinde yanıltıcı ve kabul edilemez bir baskı uygulama girişimi anlamına gelmektedir. Bu belge diğer ACC üyelerinin genel konumunu yansıtmamaktadır ve piyasa ilkelerine aykırıdır. ACC’nın yaklaşımı, Ukrayna’da rekabetçi bir pazarın gelişimini kısıtlamaya çalışan, büyük operatörlerden birinin çıkarlarını gözetmeye benziyor.’ denildi.

Bir oyuncunun çıkarlarını,  sektörün çıkarlarına aykırı şekilde desteklemek anlamına geliyor’

Ukrayna basınında ve iş çevrelerinde geniş yankı uyandıran açıklamada,

“Amerikan Ticaret Odası’nın bu tür eylemlerini, lifecell’in bir ACC üyesi olarak konumunu ihmal etmesi olarak görüyor ve şiddetle kınıyoruz; lifecell’i bir ACC üyesi olarak bu konuda bilgilendirilmemesi; bir piyasa katılımcısını, sektörün tamamının çıkarlarına aykırı olarak desteklemek ve pazarda rekabetçi ortamın gelişmesini engellemek anlamına gelmektedir’. ifadelerine yer verildi.

‘ACC’nin hedefleri ve kamu çıkarlarına aykırı’

lifecell’in açıklamasında, bu tutumun ACC’nin hedefleri ve kamunun çıkarlarına aykırı olduğunun altı çizildi.

ACC’den açıklama

Basında yer alan haberlerin ardından, ACC tarafından yapılan açıklamada ise,  ACC’nin Ukrayna’daki iş ortamını iyileştirmek ve doğrudan yabancı yatırımları çekmek için hükümet organlarıyla aktif olarak işbirliği yaptığı, istikrarlı, şeffaf ve adil iş kurallarının geliştirilmesine katkıda bulunduğu ifade edildi.

Interfax Ukrayna’da yer alan metinde, NCCIR kararının ertelenmesi talebinin; karar taslağının hazırlanması sürecinde, NCCIR tarafından resmi yayınlanmamış olması nedeniyle yapıldığı bildirildi.

ACC’nin bu nedenle, telekom endüstrisinin temsilcilerinin görüşmeleri tamamlanması ve NCCIR tarafından kararın resmen yayımlanmasına kadar, NCCIR’in bu kararının devlet kaydının yapılmamasını istendiği belirtildi.

Ne olmuştu

NCCIR, 19 Mayıs’ta aldığı kararla,  ‘interconnection ‘ tarifelerini 0,12 UAH’dan, 0,08 UAH’a (yüzde 33) düşüren bir karar almıştı. Söz konusu karar 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girmesi koşulu ile Adalet Bakanlığı’na kayıt için gönderilmişti.

Mobil operatör Kyivstar, parlamentodaki bazı komiteler üzerinden tarifelerin düşürülmesinin, telekom pazarındaki çalışma şartlarını zorlaştırılacağı iddiası ile girişimlerde bulunmuştu.

Interfax’ın haberine göre Kyivstar, pandemi nedeniyle ülkedeki kötüleşen ekonomik durumda, en büyük vergi mükelleflerinden biri olan telekom pazarının, düzenleyici kısıtlamalara değil devlet desteğine ihtiyacı olduğuna inanıyor.

lifecell Genel Müdürü İsmet Yazıcı ise, Ukrayna’daki yüksek ‘interconnection’ bağlantı tarifelerinin, mobil operatörler ağlarındaki “kulüp etkisi”nin sonucu olduğunu görüşünde.

UKRTURK.NET

https://interfax.com.ua/news/telecom/666915.html

https://nv.ua/biz/tech/lifecell-zayavlyaet-chto-amerikanskaya-torgovaya-palata-pytaetsya-podygrat-krupnym-operatoram-novosti-ukrainy-50092319.html

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.