$  24.300 UAH /  24.500 UAH  26.200 UAH /  26.500 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Maliye Bakanı; ‘dış yardım reel büyüme için yetersiz, daha çok para gerek’

finance tablo 2Ukrayna Maliye Bakanı Natalia Yaresko, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen yardımın istikrar için yeterli ancak reel ekonominin büyümesi için  yetersiz olduğunu söyledi.

Kırım’ın ilhakından sonra bu sene Kiev’de düzenlenen YES (Yalta European Strategy) toplantısında bir konuşma yapan Natalia Yaresko, Ukrayna ekonomisine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bu sene 12.’si düzenlenen forumda konuşan Yaresko, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen yardımın istikrar için yeterli ancak ekonominin büyümesi için yetersiz olduğunu söyledi.

‘Daha fazla para gerek’

Konuşmasında Ukrayna’nın daha fazla mali kaynağa ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Yaresko şunları söyledi:
‘İleriye gitmemiz için para yetmiyor. İstikrar için yeterli ancak ileri gitmek için, reel ekonominin büyümesi için daha fazla paraya ihtiyacımız var. IMF programının dışında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, İhracat – İthalat Bankası ve diğer uluslararası finans kuruluşlarından krediye ihtiyacımız var.’

Ukrayna ile dış kreditörler arasında geçtiğimiz ay sonuçlanan görüşmelerde Ukrayna’nın dört milyar dolarlık borcu silinmiş, kalan borç ise yapılandırılmıştı.

UNIAN

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.