$  26.200 UAH /  26.450 UAH  29.300 UAH /  29.600 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

UkrTürk özel; Ukrayna’da termal turizm

18094

Ukrayna’yı ne kadar tanıyorsunuz?  Ukrayna denince aklınıza ilk olarak neler geliyor?

Kiev, Şevçenko, Kliçko? Ya da femen, Dinamo Kiev, Çernobil, Odesa?

Bin yılın üzerinde tarihe sahip, çok sayıda kültüre ev sahipliği yapmış Ukrayna, kültür şehri Lviv, sanatın ve ticaretin gözbebeği  Odesa’sı, görkemli caddeleri ve parkları ile Kiev’i, Alpleri aratmayan Karpatları ile keşfedilmeyi hak ediyor.

 

Yolculuk Karpatlara

Ukrayna’nın Alpleri olarak bilinen Zakarpati Bölgesi, ülke turizminin yeni gözdesi.

Temiz havası ve bozulmamış doğası ile Avrupalı turistler tarafından tercih edilen bölge kış turizmi için konforlu tesisler barındırıyor.

Yıldızlı otel sayısı çok değil, ancak alt yapı yetersizlikleri gözünüzü korkutmasın.  Karpatların mükkemel doğası bu eksiği hemen kapatıyor.

Doğa ve kış turizminin farklı türlerinin yaygın olarak yapıldığı bölge, termal kaynaklar açısından da büyük bir potansiyel barındırıyor.

Turistlerin tercihi

Batı Ukrayna’nın bazı şehirleri termal turizm konusunda üne sahip.

Ağırlıklı olarak doğu Avrupa ve BDT ülkelerinden gelen turistlerin tercih ettiği batı Ukrayna’daki termal tesisler yerli turistler için de fazlası ile populer.

Sizler için batı Ukrayna’daki termal tesisleri araştırdık.

50’nin üzerinde kaynak

Sadece Zakarpatskaia Bölgesi’nde 50’nin üzerinde termal su kaynağı var. Hemen belirtmek gerekir ki bu kaynakların büyük bir çoğu Sovyetler Birliği döneminde yapılmış çalışmalar sonucunda oluşturulmuş.

407002-300x188

 

 

 

 

 

Zakarpatie Spor Tesisi

Beregovksy İlçesi’ndeki “Zakarpate” spor tesisi bölgedeki tesislerden bir tanesi. 150 yatak kapasiteli otel 200 kişilik bir yemek salonuna sahip. 50 metrelik termal su ile dolu bir yüzme havuzuna sahip olan mekanda, spor tesisleri ve sauna da bulunyor.

12 ay boyunca hizmet veren tesisdeki su sıcaklığı 36 derece. Suyun eklem yerleri hastalıkları, solunum, sinir sistemi ve deri hastalıklarına iyi geldiği belirtiliyor.  Otel Beregova şehrinin merkezinde yer alıyor.

Adres: Beregova şehri, Zakarpatskaia Bölgesi, Koryatoviça 1

termalberegovo10-300x225

 

 

 

 

 

 

 

 

Kosino Sanatoryumu

koisno-1-300x199

 

 

 

 

 

 

100 yatak kapasiteli Kosino Sanatoryumu’nda, 100 kişilik bir kafesi bulunuyor. Fizik tedavi hizmetinin de verildiği Sanatoryum’da çok sayıda tedavi amaçlı havuz yer alıyor.

Tesiste ayrıca açık bir de termal havuz var.  Kosino Sanatoryum’daki termal suyun kalp ve damar hastalıkları, sinir sistemi bozuklukları ve gastrite iyi geldiği söyleniyor.

Adres:  Beregorsky ilçeri,  Koson’ köyü. Zakarpatskaia Bölgesi.

Tesis Beregova – Çop yoluna çok yakın bir noktada, Beregova şehrine 18, Kosina köyüne 6 km uzaklıkta yer alıyor.

“Şoşto Termal” dinlenme tesisi

49_big-300x207

 

 

 

 

 

 

Koson’ köyündeki tesis iki termal havuzu, çınar ağacından yapılmış dekorasyonu ile hayli ilginç bir yer. 1 Mayıs – 1 Kasım tarihleri arasında açık olan tesisteki havuzlardan birinde su sıcaklığı 40, diğerinde 36 derece.  Şoşto Termal’deki suyun sinir sistemi ve solunum yolu hastalıkları ile deri rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor. Beregova’dan 15 km uzaklıktaki tesis Beregova – Çop yolu üzerinde yer alıyor.

Borjova Pansiyonu

4231-300x202

 

 

 

 

 

 

Borjava Köyü’nde yer alan mekanda 4 adet Fin tipi ev bulunuyor.  Tesiste kafe ve sauna bulunuyor. Mekan 2006 yılındaki yenilemeden sonra yeniden çalışmaya başlamış.

Adres: Zakarpatskaia Bölgesi, Beregovsky ilçesi, Borjava köyü, Seçeni Caddesi 41 A

Borjava Sanatoryumu

Dovge Köyü’ndeki Borjava Sanatoryumu’ndaki termal su bölgedeki diğer kaynaklardan çok daha fazla mineral içeriyor. 39 derece sıcaklığa sahip su özellikle sinir sitemi ve kalp damar hastalıklarına iyi geliyor.

Adres:

Zakarpatskaia Bölgesi, İrşavskiy ilçesi, Dovge köyü, Seçevih Streltvos caddesi 15 numara.

Latoritsa Sağlık Merkezi

9_l

 

 

 

 

 

Mukaçevsky İlçesi’nde yer alan Latoritsa Sağlık Merkezi, 300 kişilik yatak kapasitesine sahip. Toplam 300 kişilik 2 yemek salonu bulunan mekanda iki büyüm kafe ve 300 kişilik bir de konferans salonu bulunuyor.

Bilardo salonları, termal su kullanılan beş adet banyo ve masaj salonlarına sahip tesis bölgenin en fazla tercih edilen sağlık merkezlerinden.

Adres: Mukaçevo, Duhovnih caddesi 93

İyi keşifler

www.ukrturk.net

F.Serkan BAĞ

www.UKRTURK.net kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

 

Alle Design

About The Author

Related posts

1 Comment

 1. Anonymous

  Sayın serkan bey ,
  Televizyonda ukraynadakı tarihi cok eski bır sağlık merkezını gösteren bır yabancı program ızledim.
  Burası ikinci dünya savasında yaralanan rus askerlerin tedevisi amacı ile yapılmış cok eski tarihi bir yer .Annem burayı zıyaret etmek ister fakat ismini ve yereini hatırlayamdım.
  Bana bu konuda yardımcı olursanız cok memnun olurum.
  Saygılarımla
  =5323149050
  ugurerdogan77@gmail.com

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.