$  26.800 UAH /  27.000 UAH  29.350 UAH /  29.700 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Merkez Bankası açıkladı, işte ekonomide büyümeyi hızlandıran sebepler

Başbakan  Oleksey Gonçaruk’un beş yılda yüzde 40 ekonomik büyüme hedeflediği Ukrayna’da, bu hedefe ulaşmanın yolları aranıyor.

Sanayide üretim artışının teşvik edilmesinden, tarım arazilerinin satışına kadar farklı seçeneklerin tartışıldığı ülkede, şu anda yıllık ortalama yüzde 3-3,5’lik büyüme kaydediliyor.

Ukrayna Devlet Haber Ajansı ‘Ukriform’a konuşan Merkez Bankası (NBU) Birinci Başkan Yardımcısı Ekaterina Rojkova, ekonomik büyümeyi hızlandıran nedenleri sıraladı.

Yüksek tempolu büyümeye ulaşmanın yolunun, makro ölçekte finansal istikrardan geçtiğinin altını çizen Rojkova, ‘bugün enflasyonda düşüş eğilimini yakaladık, istikrarlı bir döviz pazarı var ve Ukrayna finans sistemine yabancı ve Ukraynalı yatırımcıların güveni söz konusu’ diye konuştu.

Ukrayna bankacılık sisteminin ‘temizlendiğini’ hazırlatan Ekaterina Rojkova, Ukrayna’dan sermaye çıkışına yönelik tüm şemaları temizledik dedi.

Üçüncü olarak, Ukrayna’nın makro ekonomik duruma dikkati çeken Rojkova, ‘gördük ki ihracat ürünlerimizin fiyatları farklı sebeplerle artıyor, ancak örneği ithal ettiğimiz doğalgazın fiyatı düşüyor. Bu da bize fayda sağlıyor. Öte yandan, Ukrayna 2019’da rekor miktarda tarım ürünü üretti. 2019 yılı için, tarımda üretim tahmini yaptığımızda uzmanlar bize, tarımda iki yıl üst üstü rekor üretim sağlanamayacağını, mutlaka düşüş yaşanacağını söylediler. Ancak beklenen olmadı ve üretimde artış yaşandı. Bu da bizim faydamıza’ diye konuştu.

Bir süre önce Ukrayna’ya ilişkin ekonomik büyüme beklentisini revize eden Dünya Bankası, 2019 yılı büyüme öngörüsünü yüzde 2,7’de yüzde 3,4’e çıkartmıştı.

UKRTURK.NET KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.