$  23.650 UAH /  23.900 UAH  26.200 UAH /  26.600 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Merkez Bankası açıkladı; Ukrayna ekonomisi neden tahminlerin üstünde büyüdü?

Ukrayna ekonomisinde bu yılın ilk altı aylık döneminde gözlenen yüzde 4,6’lık büyüme sonrası Merkez Bankası’ndan açıklama geldi.

Korrespondent’in haberine göre, Ukrayna Merkez Bankası Kurulu Başkanı Bohdan Danilişin, ekonomik büyüme hızındaki artışın nedenlerini açıkladı.

Facebook sayfasından bir metin yayınlayan Danilişin, Ukrayna ekonomisinde gözlenen, yüzde 4,6’lık büyüme oranının, perakende ticaret hacmindeki ve tarım sektöründeki üretim hacmindeki artıştan kaynaklandığın söyledi.

Büyümedeki öncelikli nedenin perakende ticaret hacmindeki artış olduğunun altını çizen Danilişin, ‘birinci neden perakende sektörü; bu yılın Ocak – Haziran döneminde perakende ticaret geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 10,3 arttı. Bu yılın ikinci çeyreğinde artış yüzde 7,8 oldu.’ dedi.

Ekonomik büyümedeki ikinci sebebin tarım sektörü olduğunu ifade eden Bohdan Danilişin, tarım sektöründe bu yılın ilk yarısında yüzde 5,8’lik artış kaydedildiğini söyledi.

Ukrayna ekonomisi bu yılın altı aylık döneminde yüzde 4,6 büyümüş, Bloomberg’de yayınlanan bir haberde, Ukrayna’nın bu büyüme hızı ile Polonya’nın ekonomik başarısını yakalayabileceği yazılmıştı.

UKRTURK.NET KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ

 

Останнім часом ЗМІ та і окремі громадяни задають запитання щодо зростання ВВП та про проблеми якості економічного…

Geplaatst door Богдан Данилишин op Maandag 19 augustus 2019

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.