$  27.700 UAH /  28.000 UAH  31.520 UAH /  31.870 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Odesa’da yeni bir Türk işadamları derneği açıldı

odesa dernek acilisi1233Ukrayna’nın ticaret şehrinde yeni bir Türk işadamları kuruluşu açıldı.

Odesa Girişimci Türk İşadamları Derneği (OTGİAD) adıyla kurulan derneğin açılığı Odesa Başkonsolosu Nur Sağman tarafından yapıldı.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen OTGİAD açılış resepsiyonunda bir konuşma yapan Başkonsolos Nur Sağman, işadamları kuruluşlarının iki ülke arasındaki ticaret ilişkilerine olumlu katkı yaptığını söyledi.

Atatürk’ün 1922’de Ukrayna ile ilgili olarak söylediği sözlere atıfta bulunan Başkonsolos Sağman şöyle konuştu:

111odesa“Ukrayna’daki görevime kısa bir süre önce başladım. Türkiye ve Ukrayna’nın aralarındaki stratejik ortaklığı güçlendirdiği bir dönemde görev yapmaktan mutluluk duyuyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, “1922 yılında Ankara’da görüştüğü Ukrayna heyetine, Ukrayna ve Türkiye’nin iki komşu ülke olduğunu söylemek mümkündür. Kuzeye dikkatli bakın. Orada deniz var. Fakat eğer bir an denizin olmadığını düşünürseniz Türkiye ve Ukrayna’nın birbirine ne kadar yakın ülkeler olduğunu görürsünüz.” demiştir. Bu gerçeği bugün bir kez daha görmekteyiz. Ukrayna 2003 yılında ülkemiz tarafından ilişkilerin geliştirileceği öncelikli ülkeler arasına alınmıştır. Alınan bu karar iki ülkenin birbirini stratejik partner olarak adlandırmalarının yolunu açacak bir süreci de beraberinde getirmiştir.”

odesadernekacilisi3Konuşmasında Ukrayna’daki Türk işadamları örgütlerinin faaliyetlerinin iki ülke arasındaki ticaret ilişkilerine olumlu katkı yaptığına dikkati çeken Sağman sözlerine şöyle devam etti:

“ Ukrayna’daki Türk işadamlarının sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelmeleri bizleri mutlu ediyor. Dayranışma duygusu ile birlik ve beraberlik içinde, Ukrayna’ya uyum sağlayarak bir araya gelen işadamlarımızın faaliyetlerinin iki ülke ticaret ilişkilerine olumlu katkı yapacağını düşünüyorum. Bu fısratla Odesa Başkonsolosluğu adına OTGİAD yönetimini ve üye işadamlarını tebrik ediyor, başarılar diliyorum.”

Odesa’da düzenlenen resepsiyonda, OTGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Okumuş, Genel Sekreter İsmail Kaya ile, I.I. Meçnikova Üniversitesi Rekörü İgor Koval, Uşinskogo Üniversitesi Rektörü Aleksey Çebukin, Odesa Şehir Meclisi Uluslararası İlişkiler Departmanı Direktörü Svetlana Boeva , Odesa Bölge Meclisi üyesi milletvekili Yuriy Dimçoglo ve Türk ve Ukraynalı işadamları yer aldı.

HABER:  UkrTürk

Fotoğraflar:

http://odessamedia.net

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.