$  27.800 UAH /  28.100 UAH  31.630 UAH /  31.980 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Organize sanayi bölgeleri Parlamento’da tartışıldı, DEİK Ukrayna İş Konseyi Başkan Yardımcısı konuşma yaptı

img-20161029-wa0010Ukrayna Parlamentosu Verhovna Rada bünyesindeki Sanayi Politikası ve Girişimcilik Komitesi’nde Ukrayna’da organize sanayi bölgeleri, endüstri parkları ve iş dünyasına yönelik güncel konular görüşüldü.

Gündem konusu 2555-a-d ve 2554-a-d kanun tasarılarının yatırımcıya sağlayacağı bürokratik kolaylıklar ve imtiyazlar oldu.

Komite Başkanı milletvekili Viktor Halasiuk’un yönetiminde gerçekleşen toplantıda, DEİK Ukrayna İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Rasim Bekmezci de bir konuşma yaptı.

Türkiye’nin tecrübesi

img-20161030-wa0004

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen görüşmede, Türkiye’nin OSB konusundaki tecrübelerini paylaşan Bekmezci, şunları söyledi, eger Ukrayna kendi bölgesinde yatırımcı çekmek istiyor ise, en az komşularının verdiği teşfikler kadar teşfik paketi reformu yaparak organize sanayi bölgeleri kurulması konusunun önünü bir an önce açmalı aksi taktirde  bu konuda büyük yol almış komşuları ile rekabet edemeyecektir.

Diğer dünya ülkelerinin ve komşularının  bu konuda önemli yol katettiğinin altını çizen Bekmezci, Ukrayna’nın yerli üreticiye ve sanayiciye destek vermesi, hali hazırdaki yatırımcısına sahib çıkması gerektiğini, çünki hali hazırdaki yatırımcısının durum göstergelerinin yabancı yatırımcı için önemli parametrelerden birisi olduğunun altını çizdi.Ukraynanın ekonomik sınırlarının çok iyi kontrol edilir olması ve ekonomik sınırların en az coğrafi sınırlar kadar önemli olduğunu kaydetti.

Rasim Bekmezci konuşmasında ayrıca, organize sanayi bölgelerinin(OSB) Ukrayna’nın ihracat gelirine katkı sağlayacağını öte yandan kaliteli ürün üretimini beraberinde getireceğini söyledi, yeni iş sahaları açılacağını iç talepte ithalata bağımlılığın azalıp göç ve ülkeden çıkan para akışının duracağını üzerine basarak belirtti.

Dünyada gelişmiş ülkelerde bir rutin haline gelmiş ve günümüz sanayi ekonomisinin olmasa olmazı arasında bulunan OSB’ler hayata geçirilemez ise hali hazırdaki Ukrayna konjöktörü yatırımcı çekme konusunda zorlanacak ve yurt dışı kredilerine bağımlı bir politika izlemeye, ihracat gelirini ağırlıklı olarak hammadde ve doğal zenginliklerini tüketerek devam ettirmeye, avrupaya vasıflı iş gücü olarak yüksek göç vermeye devam edecektir dedi.

Ukrayna Parlamentosu Verhovna Rada’daki Sanayi Politikası ve Girişimcilik Komitesi, iş dünyasının sorunlarının gündeme geldiği, siyasiler ile sektör temsilcilerinin bir araya geldiği en etkili organlardan biri olarak değerlendiriliyor.

Komitenin başkanlığını milletvekili Viktor Halasiuk yürütüyor.

UkrTürk

F.S. Bağ

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.