$  27.850 UAH /  28.150 UAH  31.750 UAH /  32.100 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Poroşenko ve Erdoğan telefonda görüştü, gündem Serbest Ticaret Anlaşması ve Kırım

Ukrayna Cumhurbaşkanı, Recep Tayyip Erdoğan’a Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediği ve Kırım Tatarlarının haklarını savunduğu için teşekkür etti.

Kırım Haber Ajansı’nın (QHA) bildirdiğine göre, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Ukrayna ve Türkiye arasında serbest ticaret bölgesi anlaşmasının imzalanması konusu ele alındı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Basın Servisinden yapılan açıklamada, “İki ülkenin liderleri, ikili ve uluslararası gündemdeki güncel konular ile ilgili fikir alışverişinde bulundu. Taraflar, Ukrayna ve Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasının imzalanması ile ilgili görüşme sürecinin hızlanmasının önemli olduğunu vurguladı” denildi.

Bunun dışında görüşme esnasında enerji, havacılık ve savunma alanlarında Ukrayna ve Türkiye arasındaki işbirliğinin genişletilmesi görüşüldü.

Ayrıca Petro Poroşenko, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün desteklenmesi ve Kırım Tatarlarının hakları savunulmasında sergilenen değişmez tutum için Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Daha önce Ukrayna Parlamentosu Başkanı Andrey Parubiy, Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret esnasında, Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve bağımsızlığının desteklenmesi yönündeki istikrarlı politikasına değer verdiğini ifade etmişti. Parubiy, uluslararası düzeyde Türkiye’nin desteğinin Ukrayna için çok önemli olduğunu ve gelecekte bu desteğin devam edeceği ümidini dile getirerek, “Umarım ilişkilerimiz daha geniş ve yoğun hale gelecektir” dedi.

Kırım Haber Ajansı (QHA)

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.