$  27.000 UAH /  27.300 UAH  30.600 UAH /  30.950 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Putin: Ukrayna gaz fiyat teklifimizi reddederse, ilişkiler başka seviyeye geçer

vladimir putin rusya devlet baskaniUkrayna’nın, Rusya’nın uluslararası piyasalardan 100 dolar daha aşağı fiyat teklifini reddetmesini yorumlayan Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Ukrayna gaz fiyat teklifimizi reddederse, ilişkiler başka seviyeye geçer.” dedi.

Rusya ve Ukrayna arasında devam eden doğalgaz fiyat müzakerelerinde henüz anlaşma sağlanamadı. Son olarak Ukrayna, Rusya’nın uluslararası piyasalardan 100 dolar daha aşağı fiyat teklifini reddetti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Putin, “Bizim teklifimiz partnerlikten daha öte. Amacımız, zor zamanda Ukrayna’nın ekonomisine katkıda bulunmak, yardım etmek.” diye konuştu. Putin, “Ukrayna gaz fiyat teklifimizi reddederse, ilişkiler başka seviyeye geçer. Bu bizim seçimimiz değil, biz bunu istemiyoruz. Madem öyle, o zaman bizde başka ölçeklerde yaşayacağız.” şeklinde konuştu. Ukrayna’nın müzakereleri bilerek çıkmaza soktuğunu savunan Putin, “Ukrayna’nın neye dayanarak indirim istiyor belli değil.” dedi.

Ayrıca Putin hükümetinden, sürekli olmak üzere Ukrayna’ya gaz konusunda indirim yapılması için bir formül geliştirilmesini istedi.

Öte yandan Putin, teklif edilen fiyatın Yanukoviç dönemindekinin aynısı olduğunu söyleyerek fiyatın 385 dolar olduğunu hatırlattı.

Rusya, Kiev’in borcunu ödememesi nedeni ile indirimli anlaşmayı iptal ettiğini ve fiyatların Avrupa fiyatlarına çekildiğini açıklamıştı. Devrik lider Viktor Yanukoviç’in 268,5 dolara kadar indirdiği fiyatlar bin metreküp için 485 dolara yükseldi. Rusya indirimli fiyatlardan da olsa Kasım 2013’den bu yana tahsil edilemeyen borcun ödenmesini istiyor ve makul fiyat indirimine olumlu bakıyor.

http://www.haberler.com/putin-ukrayna-gaz-fiyat-teklifimizi-reddederse-6142612-haberi/

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.