$  26.800 UAH /  27.000 UAH  29.450 UAH /  29.950 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Reklam pazarında sosyal medya ağırlığı, Ukrayna’da kaç kişi facebook ve instagram kullanıyor?

Sosyal medya siteleri, Ukrayna reklam pazarındaki ağırlını arttırıyor.

23 milyon kişinin sürekli internet servisie ulaştığı ülkede, 13 milyon aktif facebook, 10 milyon instagra kullanıcısı bulunuyor.

We Are Social ve Hootsuite verilerine göre, Ukrayna’da 575 bin Twitter, 2,5 milyon da aktif LinkedIn kullanıcısı var.

Reklamda sosyal medya gücü

Sosya medya kullanıcılarının sayısındaki artışa paralel olarak, milyonlarca dolarlık reklam harcamaları da artış sosyal medya üzerinden yapılmaya başlandı.

Uzmanlar, 2018 yılında sadece facebook ve instagram üzerinden yapılan reklam hacminin, 100 – 150 milyon dolar arasında değiştiğine dikkat çekerek, bir çok kuruluşun ürün ve marka tanıtımı için sosyal medyayı aktif olarak kullandığını belirtiyorlar.

Yüzde 90 mobil cihazlar üzerinden

Sosyal medya siteleri üzerinden yapılan reklam kampanyalarının yüzde 90’ı, mobil telefon kullanıcılarına ulaşıyor. Bu nedenle, satış sitelerinin alt yapılarını; mobil telefonlar üzerinden hizmet verecek şekilde geliştirmeye gittikleri bildiriliyor.

Ağırlık KOBİ’ler 

Sosyal medya siteleri üzerinden reklam yapan kuruluşlar, ağırlıklı olarak küçük ve orta boy işletmelerden oluşuyor. TV, radyo, yazılı basın, sokak reklamları ise, küçük ve orta boy işletmeler için eski ağırlıklarını, hızla kaybediyor.

Facebook ve instagramda kadınlar, twitter ve linkedIn’de erkekler önde

Ukrayna, facebook ve instagramı en fazla kadınlar kullanıyor. Bu iki sosyal ağdan facebook’da kadınların oranı yüzde 59, instagramda ise yüzde 40. Twitter ve LinkedIn’de ise erkek ağırlığı göze çarpıyor. Bu iki ağdan twitter’de erkek oranı yüzde 73, LinkedIn’de ise yüzde 53.

Facebook’a en fazla hangi şehirden giriliyor.

PlusOne verilerine göre, facebook en fazla Kiev ve ülkenin batı şehirlerinde kullanılıyor. Facebook kullanımında Kiev liderken, bu şehiri sırası ile Lviv, Ujgorod, Ternopol, İvano – Frankivsk ve Çernovtsi izliyor.

Kullanıcılar facebooka en fazla Samsung (3,9 milyon), Xiaomi (2,7 milyon) ve iPhone (2,5 milyon) üzerinden giriyorlar.

UBR

UKRTURK.NET kaynak gösterilmeden kullanılamaz

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.