$  26.750 UAH /  26.950 UAH  29.150 UAH /  29.450 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Rus danışmandan inciler, Ukrayna altı ay içinde iflas edecek

finance 11Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin’in danışmanından yine şok açıklamalar.

Geçtiğimiz hafta Ukrayna’nın, “Avrupa Birliği ile Ortaklık Anlaşması imzalaması halinde Rusya ile imzaladığı dostluk anlaşmasını ihlal edeceğini” savunan Putin’in danışmanı Sergei Glazyev, bu kez de Ukrayna’nın iflas edeceğini iddia etti.

Korrespondent’te Eho Moskva Radyosu’na konuşan Glazyev, Ukrayna ekonomisinin önümüzdeki altı ay içinde iflas edeceğini söyledi.

Ukrayna’de ödemeler dengesindeki açığın kronik bir hal aldığını ve arttığını savunan Putin’in danışmanı Glazyev açığın dış borçla kapatıldığını kaydetti. Dış borcun GSMH’nin  %40’ına denk geldiğini ve bu oranın büyük olmadığının altını çizen Glazyev, “ancak bu kısa süreli bir durum” diye konuştu. 

Ukrayna’nın şu anda finans sisteminde dengeyi sağlayamadığını buna bağlı olarak iflasın uzak olmadığını ifade eden Rus Danışman Glazyev, iki ile üç ay sonra ya da altı ay içinde ekonomi iflas edebilir dedi.  Glazyev iflasın dış ticaret açığı ile yakından ilişkili olduğunu söyledi.

“Rusya ile dış ticaret dış açıkta rol oynuyor, Gümrük Birliği’ne gelin”

Ukrayna’nın Rusya ile yaptığı ticaretten doğan açığa dikkati çeken Sergei Glazyev, Ukrayna’nın ithal ettiği enerji için yüksek fiyat ödediğini, öte yandan ürünlerinin ise engellerle karşılaştığını söyledi.

Glazyev, bu durumdan kurtulmanın yolunun Rusya ile Gümrük Birliği’ne girmek olduğunu, Ukrayna’nın bunu gerçekleştirmesi halinde sorunların otomatik olarak çözüleceğini savundu.

Avrupa Birliği ile Ortaklık Anlaşması görüşmeleri yürüten Ukrayna, Rusya ile (Kazakistan – Belarus) Gümrük Birliği’ne mesafeli duruyor.

http://korrespondent.net/business/economics/1600995-sovetnik-putina-predrekaet-ukraine-defolt-v-techenie-polugoda

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.