$  27.850 UAH /  28.150 UAH  31.750 UAH /  32.100 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Sektörün içinden; 2015 Sezonu Ukrayna tarımında nasıl bir yıl olacak ? (Ali Bulut)

tarımfuarlariUkrayna tarım sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren işadamı Ali Bulut, sektörün 2015 görünümünü analiz eden bir yazı kaleme aldı.

2015 Sezonu Ukrayna Tarımında Nasıl Bir Yıl Olacak ? (Ali Bulut)

2014-15 sezonunda Ukrayna’nın tahıl rekoltesinin 53 MMT civarında olması bekleniyor.

Geçtiğimiz sezona göre rekoltedeki yaklaşık 8-10 milyon tonluk bu düşüşte en önemli iki etkenin kışlık ekinlerin sonbaharda olumsuz hava koşullarından etkilenmesi ve ülkedeki kargaşa ve ekonomik sebeplerden dolayı gübre bulunamaması veya çiftçinin gübre satın alamaması öne çıkıyor. Bunun sonucu ve diğer sebeplere bağlı olarak buğday rekoltesinin 21 MMT’a, mısırın ise 24 MMT’a düşeceği tahmin ediliyor. Bu rakamlardan da anlaşılacağı üzere rekoltede en büyük düşüş mısır mahsulünde olacak gibi. Mısırın son iki yıldır artık eskisi kadar karlı olmaması sebebi ile bu sezon mısır ekilecek alan miktarında da düşüş bekleniyor.

Rekoltedeki bu düşüşe paralel olarak ihracatında 29-30 MMT’a düşeceği tahmin ediliyor. Hatırlanacağı üzere ihracat geçen yıl 34 MMT olmuştu. Ayrıca, bu yıl iç piyasada tahıl tüketimininde düşmesi bekleniyor.

Rakamlardaki bir düşüş beklentiside yemlik sektöründe. Yemlik mahsüllerin iç piyasadaki tüketiminin bir önceki yıla göre %7-8 civarında düşeceği tahmin ediliyor. Bu düşüşün sebebi sadece rekolteki düşüş değil aynı zamanda ülkedeki sığır ve diğer büyükbaş hayvan sayısının azalmasına bağlı. Bir yıl öncesi ile mukayese edildiğinde sığır sayısının %9, domuz sayısın %4, kümes hayvanları sayısında ise %5 oranında bir düşüş gözlenmekte.

Geçtiğimiz yıllarda düşük fiyat, uygun lojistik ve GDO’suz ürünleri ile uluslararası piyasalarda önemli bir avantaja ve yere sahip Ukrayna son bir yıl içerisinde bölgedeki siyasi, ekonomik ve coğrafi değişikliklere bağlı olarak bu avantajlarını önemli ölçüde kaybetti.

Rusya ile konflikt halindeki Kırım’da ise bu yıl rekoltenin 1 MMT’un altında olması beklenirken bölgenin geçmiş yıl rekoltelerine oranla rekoltede çok önemli bir düşüş gözlemlenmekte.

ali bulut 2Ali Bulut

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.