$  24.380 UAH /  24.580 UAH  26.450 UAH /  26.750 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Sektörün nabzı, Kiev Ticaret Müşavirliği’nden ‘Ukrayna canlı hayvan ve et raporu’

Son yıllarda ülkemizin güncel konularından biri yüksek et fiyatları, canlı hayvan üretimi ve ithalatı.

Türkiye’de et fiyatlarının aşağıya çekilebilmesi için hayvancılığın teşviği, yem maliyetlerinin düşürülmesi gibi çalışmalar yapılmakta. Bunun yanında geçici bir çözüm olarak canlı hayvan ve et ithalatı gündeme gelmekte ve zaman zamanda özel sektör ve devlet tarafından ithalat yapılmakta.

Ülkemizin ithal ettiği canlı hayvanlar Güney Amerika orijinli. Et ithalatında ise son günlerde Sırbistan öne çıkmakta.

Deniz komşumuz ve deniz yolu ile bize sadece 500 km uzakta olan dost Ukrayna gerek yem ve gerekse canlı hayvan maliyetlerinin çok ucuz olduğu ve üretim potansiyelinin çok yüksek olduğu bir ülke.

Son yıllarda Romanov ve Merinos cinsi damızlık koyunları Ukrayna’dan ithal ediyoruz. Ancak, gerek dış ticarette uymamız gereken AB ve diğer mevzuatlar ve gerekse hayvan sağlığı gibi diğer sebeplerden dolayı Ukrayna’dan canlı hayvan ve et ithalatı şimdilik pek mümkün değil.

Ukrayna’nın bu sektördeki yüksek potansiyeli, düşük maliyet fiyatları, coğrafi yakınlığı, farklı lojistik imkanları ve iki ülke arasındaki çok iyi seviyedeki politik ve ticari ilişkiler dikkate alındığında canlı hayvan ve et konusunda mutlaka üzerinde durulması gereken bir ülke olduğu da çok açık.

Tüm bu durum tespitimde olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti Kiev Ticaret Müşaviri Sayın Haydar Koçak’ta “Ukrayna’da canlı hayvan ve et raporu” başlıklı güzel bir çalışmayı çok doğru bir zamanda kaleme almış.

Güncel pazar tespiti, üretim, fiyatlar, dış ticaret verileri gibi ana başlıklar halinde yazılmış bu rapor Ukrayna’da canlı hayvan ve et sektörüne ilgi duyan işadamlarımız için önemli kaynak.

Metin:  Ali Bulut

Rapor İçin Tıklayın

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Erkan

    Ukrayna hayvancılık sektörü hakkında biraz bilgi sahibiyim. Ukrayna’da ki en büyük sorunlardan birisi rüşvet ve yolsuzluk.Devlet yöneticilerinin en çok önem verdiği hususlarda rüşvet ve yolsuzluklarla mücadele. Ukrayna’nın bir çok şehrinde gerekli hijyenik şartlara sahip mezbaha bulunmamaktadır. Üreticiler canlı hayvanlarını kendileri keserek et pazarlarına veya marketelere getirmektedirler. o yüzden hijyenik ve sağlıklı kesim imkanları sınırlıdır. Ayrıca Dünya Hayvan Sağlığı örgütü tarafından riskli görülen bir çok hastalığa ukraynada rastlanmaktadır. Ukrayna gerekli hayvan sağlığı koşullarını karşılamamaktadır. ayrıca ukraynada, Türkiye’de olduğu gibi iyi işleyen çiftçi kayıt sistemi ve hayvan kayıt sistemi bulunmamaktadır. Ukraynada tarım bakanlığı çalışanlarına cüzi miktarlarda rüşvet verilerek istenilen hayvanlara pasaportlar çıkartılmakta, istenilen kulak küpeleri takılmaktadır. Bu sebeple ukraynadan yapılması düşünülen kasaplık canlı hayvan ithali ile karkas et ithali ülkemiz açısından büyük riskler içermektedir.

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.