$  27.800 UAH /  28.150 UAH  31.750 UAH /  32.150 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Standard & Poor’s Türkiye ve Ukrayna’yı uyardı, “risk altındasınız”

standard poorsKredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), ABD’nin para politikasını daraltmaya yönelmesiyle birlikte, gelişmekte olan ülkelerden yatırımcı çıkışından, Türkiye ve Ukrayna dahil olmak üzere en çok Avrupa’daki gelişmekte olan ülkelerin etkileneceğini belirtti.

ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının 2007-2009 yıllarındaki finansal krizin ardından uygulamaya başladığı aşırı gevşek para politikası bono/tahvil başta olmak üzere gelişmekte olan ülke piyasalarına uzun bir süre yüksek miktarda yabancı sermaye girişine neden oldu.

Kredi notu üzerinde baskı

S&P tarafından yayımlanan araştırma notunda, gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının para politikasını sıkılaştırmaya başlayacağına dair spekülasyonlara paralel olarak yatırımcıların gelişmekte olan ülkelerdeki portföylerini azalttığına dikkat çekilerek, “Uluslararası fonlamanın azalması halinde, görece zayıf döviz likidite pozisyonu olan ekonomilerin en yoğun risk altında olacağını düşünüyoruz. Bu durum bu ülkelerin kredi notu üzerinde potansiyel baskı yaratabilir” denildi.

Türkiye ve Ukrayna da risk altında

Gelişmekte olan 40 ülkenin dış likidite koşullarının değerlendirildiği araştırmada Türkiye ve Ukrayna dahil olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu ve Avrupa’da bulunan ülkelerin en çok risk altında bulunduğu belirtildi.

S&P, Türkiye’nin kredi notunu BB+ kredi notu “Durağan” görünüm ile derecelendiriyor.

http://www.haberler.com/s-p-den-turkiye-ye-not-uyarisi-4799840-haberi/

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.