$  24.380 UAH /  24.580 UAH  26.550 UAH /  26.950 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Tartışılan işbirliği anlaşması, Ukrayna demiryollarının kontrolü Alman şirkete mi geçiyor?

Ukrayna Alt Yapı Bakanlığı ile, Almanya’nın en büyük demiryolu şirketi Deutsche Bahn arasında imzalanan işbirliği anlaşması tartışma konusu oldu.

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Formu sırasında imzalanan anlaşma (Memorandum) ile ilgili olarak, Ukrayna basınında ‘Demiryollarının kontrolü Almanlara geçiyor’ başlıkları atılırken, konu ile ilgili açıklama Başbakan Oleksei Honçaruk’tan geldi.

Bakanlar Kurulu’nun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, söz konusu işbirliği alyansının, Ukrayna devlet demiryolu şirketi ‘Ukrzaliznitsya’ın Yeniden Yapılandırılması Planı’ çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Honçaruk, herhangi bir satışın söz konusu olmadığını söyledi.

“Eminim ki, Avrupa’nın en başarılı demiryolu şirketinin deneyimini uygulamak, Ukrayna’daki demiryolu taşımacılığının verimliliğini ve kalitesini artıracaktır. Tüm söylentileri bir kenara bırakmak istiyorum. – Ukrzaliznytsya gibi stratejik olarak öneme sahip bir teşebbüsünün satışı veya kiralanması söz konusu değildir ”diye konuştu.

Sıfır yolsuzluk hedefi

Ukrayna’nın Ukrzalinystya üzerindeki tam kontrolü olacağının altını çizen Başbakan, “Alman operasyonel verimliliğinin ve yolsuzluğa sıfır toleransın, Ukrzaliznytsia’daki durumu değiştirmenin temeli olacağını umuyorum.” dedi.

UKRTURK.NET KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.