$  27.800 UAH /  28.100 UAH  31.630 UAH /  31.980 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

TİKA’dan Ukrayna’daki Gagauzlar’a destek ‘her zaman yanınızdayız’

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ukrayna’da yaşayan Oğuz boyuna mensup Gagauz olarak bilinen Gökoğuz Türklerini desteklemeye devam ediyor.

Haberler.com’da yayınlanan habere göre TİKA Ukrayna Ofisi Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, “Ukraynalı Gagauzların Tarihi” isimli kitabın tanıtımında yaptığı konuşmada, TİKA’nın 1997’den bu yana Ukrayna’da faaliyet gösterdiğini belirtti.

Bolat, bu süre içerisinde Ukrayna halkına yönelik sağlık, eğitim, restorasyon, su ve sanitasyon gibi pek çok alanda projelerin hayata geçirildiğini anlattı.

Türkiye ile yakın bağları bulunan dost ve kardeş halkların desteklenmesinin de TİKA’nın öncelikleri arasında yer aldığına dikkati çeken Bolat, “Bu çerçevede TİKA, Ukrayna’nın Odessa bölgesinde toplu olarak yaşayan Gagauz halkının hep yanında olmuştur.” dedi.

Ukraynalı Gagauzların sempozyum, konferans gibi etkinliklerine destek sağlandığını aktaran Bolat, Gagauz okullarında tadilat yapılarak teknik altyapının iyileştirildiğini ifade etti.

Bolat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ukrayna’nın geleceğini şekillendirecek ve aynı zamanda Gagauzların kültür ve geleneklerini yaşatacak nesillerin yetiştirilmesinde eğitimin önemine binaen TİKA, Gagauzların toplu olarak yaşadıkları köylerdeki 7 okulda bilgisayar sınıfları kurmuş ve akıllı tahta sistemleri temin etmiştir. Ukrayna’nın en köklü üniversitelerinden Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesinde Türkoloji Bölümü bünyesinde TİKA desteğiyle Gagauz Dili ve Edebiyatı dalı açılmış ve derslik kurulmuştur.”

Geçen yıl Gagauzların yaşadığı Vinogradovka köyünde içme suyu probleminin çözüme kavuşturulması için su arıtma merkezi kurulduğunu, bu sene de Staritroyon köyünde aynı projenin yapılması için planlama yapıldığını kaydeden Bolat, Ukrayna televizyon kanallarında Gagauzlarla ilgili program sorumlusu beş kişinin TRT tarafından Türkiye’de düzenlenen staj programına katılmasının sağlandığını bildirdi.

Bolat, bu yıl içerisinde Gagauz kültürünün yaşatılması için yapılan en önemli katkının Ukrayna Gagauzlarının tarihine dair araştırma çalışmasının yayınlanmasını sağlamaları olduğunu dile getirdi.

Gagauz tarihçisi Stepan Bulgar ve Odessa Bölge Meclis Başkan Yardımcısı Yuriy Dimçoğlo tarafından hazırlanan “Ukraynalı Gagauzların Tarihi” isimli eserin TİKA’nın desteği ile yayınlandığını ve bütün kütüphanelere gönderildiğini söyleyen Bolat, “Bu eserin Gagauz milli bilincinin, kültürünün ve dilinin yaşatılmasına sunacağı katkı tartışılmazdır.” ifadelerini kullandı.

Ukraynalı Gökoğuzlar

Çoğunluğu bugünkü Moldova Cumhuriyeti’ne bağlı özerk Gökoğuz Yeri’nde yaşayan Hristiyan dinine mensup Gökoğuzların bir kısmı Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Ukrayna sınırları içerisinde kaldı.

Yapılan araştırmalara göre nüfusu yaklaşık 40 bin civarında olan Ukrayna Gökoğuzları, ülkenin güneyinde yer alan Odessa ve Zaporijya bölgelerindeki bazı köylerde yaşamlarına devam ediyor.

Ukrayna’nın 13 yerli halkından birisi olarak kabul edilen Gökoğuzlar, “Gagauz” ismiyle anılıyor.

Haberler.com

Fotoğraf: QHA (Kırım Haber Ajansı)

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.