$  27.130 UAH /  27.400 UAH  30.600 UAH /  31.000 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Türkiye-Ukrayna Teik Toplantısı gerçekleşti; ‘birbirini tamamlayan iki dost ülkeyiz’

Türkiye-Ukrayna Ticari ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu (TEİK) 11’nci Dönem Toplantısı gerçekleşti.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Stephan Kubiv ile Türkiye-Ukrayna Ticari ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu (TEİK) 11’nci Dönem Toplantısı’na başkanlık etti.

Açılışta konuşan Bakan Canikli, Türkiye ve Ukrayna’yı birbirini tamamlayan iki dost ülke olarak nitelendirdi.

Türkiye ve Ukrayna’nın ticari ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik önemli potansiyelin bulunduğunu vurgulayan Canikli, iki ülke halkı arasındaki dostluğun da önemli olduğunu söyledi.

Canikli, Ukrayna’yı stratejik ortak olarak gördüklerini belirterek, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesine yönelik gerekli kararlılık ve iradenin bulunduğunu bildirdi.

İki ülke arasındaki yıllık ticaret hacminin 4 milyar dolar civarında olduğunu ifade eden Canikli, ticaret hacminin alınacak kararlar ve atılacak adımlarla daha üst noktalara getirilmesinin planlandığını aktardı.

Turizm alanındaki iş birliğini umut verici olarak nitelendiren Bakan Canikli, diğer alanlarda da önemli iş birliklerinin bulunduğunu söyledi.

Canikli, Ukrayna’nın savunma alanındaki güçlü altyapısına dikkati çekerek, iki ülkenin savunma alanında da yakın çalıştığını belirtti. Canikli, iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasının kısa süre içinde imzalanmasına yönelik taleplerini de dile getirdi.

“İki ülke stratejik partner”

Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Stephan Kubiv, iki ülke arasındaki dostluğun uzun bir tarih üzerine kurulu olduğunu belirtti.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını, egemenliğini ve Ukrayna vatandaşlarının, Kırım Tatarlarının haklarını savunduğu için Türkiye’ye teşekkür eden Kubiv, iki ülkenin stratejik partner olduğunu vurguladı.

Kubiv, Ukrayna ve Türkiye arasındaki iş birliği görüşmelerinin devam ettiğini belirterek, serbest ticaret anlaşması imzalanmasının sonuna gelindiğini bildirdi.

Bakan Canikli ve Kubiv, toplantı öncesinde bir süre baş başa görüştü.

Alıntı: Haberler.com

 

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.