ajle
ajle
Ukrayna'dan Haberler
Haber Politika Ukrayna - Türkiye

Türkiye’de iftar yemeğine katılan Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin,  “Kırım Tatarları Ukrayna’nın ayrılmaz parçasıdır”

Ukrayna Dışişleri Pavlo Klimkin, Türkiye’de iftar yemeğine katıldı.

Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin düzenlediği iftar davetinde bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin her zaman Ukrayna’nın sınır ve toprak bütünlüğünden yana olduğunu ve Ukrayna’nın egemenliğini desteklediğini belirterek, “Kırım davasını hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız. Kırım’ın ilhakını tanımadık, tanımayacağız.” dedi.

Haberler.com’da yayınlanan habere göre Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ve Kırım Tatar Türklerinin lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin düzenlediği iftar davetine katıldı.

Kırım Tatarlarının Türkiye’yi Türkiye yapan en müstesna kardeş, soydaş ve vatandaşlar olduklarını söyleyen Çavuşoğlu, Kırım Tatarı kökenli vatandaşların ev sahipliğinde düzenlenen iftar sofrasında bir araya gelenlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın selamlarını iletti.

Çavuşoğlu, Anadolu topraklarının yüzyıllardır evlerinden ayrılmak zorunda kalan pek çokları gibi Kırım Tatarlarına da ev sahipliği yaptığını vurgulayarak, “Bugün burada bir kere daha memnuniyetle görüyorum ki Kırım’dan ayrı kalmak Kırım’dan kopmak anlamına gelmez. Sizler anavatandan uzak olsanız da Kırım’ı kalplerinizde ve aklınızda yaşatmaya devam ediyorsunuz.” diye konuştu.

Geçmişte zor dönemlerden geçen Kırım Tatarlarının bugün de benzer sınamalarla karşı karşıya kaldığını belirten Çavuşoğlu, “Daha sürgünün, zorla göçün acısı ve yaraları kapanmadan şimdi de Kırım’ın illegal ilhakı… Zorluklar karşısında doğru bildiği yolda yürümekten vazgeçmeyen Kırım Tatar halkı bu dik duruşuyla bütün mazlum halklar için emsalsiz bir örnek teşkil ediyor.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, hakkını onurla arayan Kırım halkının bugün verdiği mücadeleden de hak ettiği neticeyi alacağına şüphe olmadığını vurgulayarak, “Bu azimli ve inançlı mücadelenizde asla yalnız olmadınız bundan sonra da yalnız kalmayacaksınız. Türkiye her zaman Kırım Tatarı soydaşlarımızın yanında oldu.” dedi.

“Kırım’ın ilhakını tanımadık, tanımayacağız”

Türkiye’nin bütün kurumlarıyla özellikle illegal ilhaktan önce de Kırım halkının yanında olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “Türkiye, nerede yaşarsa yaşasın Kırım Tatarlarının yanında oldu. Tıpkı Ahıska Türkleri gibi, tıpkı diğer mazlum halklar gibi, tıpkı Kırım Tatarlarıyla birlikte sürgüne gönderilen topluluklar gibi. Bundan sonra da Kırım Tatarlarının yanında olmaya devam edeceğiz. Kırım davasını hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız. Kırım’ın ilhakını tanımadık, tanımayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, bazı Batılı ve Avrupalı ülkelerin Kırım’ı unutmaya başladığına dikkati çekerek, “Onlara şunu hatırlatıyoruz: Bugün Kırım’ı unutursanız yarın Ukrayna’nın başına herhangi bir şey gelirse bundan siz sorumlu olursunuz.” diye konuştu.

Türkiye’nin, Kırım davasını Avrupa Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gibi her uluslararası platformda gündeme getirmeye devam edeceğini söyleyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Sevgili kardeşlerim, sosyal, dini, kültürel, maddi, manevi her türlü sıkıntınız karşısında her zaman çalabileceğiniz bir kapınız var, Türkiye var. Bu kapı size tarih boyunca açık olmuştur, ilelebet de açık olacaktır. Türkiye her zaman Ukrayna’nın sınır ve toprak bütünlüğünden yana olmuştur ve Ukrayna’nın egemenliğini desteklemiştir. Bu çerçevede yine Kırım’ın Ukrayna’nın bir parçası olduğunu hiçbir zaman unutmayacağız ve her platformda bunu dile getirmeye devam edeceğiz. Diğer yandan, Ukrayna’nın doğusundaki sorunun da bir an önce çözülmesini ve Ukrayna’nın istikrara kavuşturulması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz, Ukrayna’ya verdiğimiz desteği sürdüreceğiz.”

Çavuşoğlu, AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanlığını Türk diplomat Ertuğrul Apagan’ın yürüttüğünü hatırlatarak, bu misyonun Apagan’ın başkanlığında zor şartlarda görevini en iyi şekilde gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Ukrayna’nın hem Karadeniz’de hem de Doğu Avrupa’da kilit öneme sahip bir ülke ve Türkiye’nin stratejik ortağı olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, ülkenin demokrasi ve hukukun üstünlüğüne verdiği önem çerçevesinde gerçekleştirdiği reformların büyük bir memnuniyet ve takdirle karşılandığını söyledi.

Çavuşoğlu, Türkiye- Ukrayna arasında serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin tamamlanmak üzere olduğunu ifade ederek, bir sonraki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nda, iki liderin başkanlığı ve huzurunda serbest ticaret anlaşmasını imzalayacaklarını kaydetti.

Ukrayna’dan Türkiye’ye gelen turist sayısının 2016 yılında 700 binden 1 milyon 25 bine çıkarak yüzde 50 artış gösterdiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, bu sayının geçen yıl ise 1 milyon 400 bini bulduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, karşılıklı ziyaretlerin artmasındaki en önemli etkenin iki ülke vatandaşlarının pasaporta gerek duyulmaksızın kimlikle seyahat edebilmesi olduğunu dile getirdi.

Geçen üç yıldır, Ukrayna’da savaşta hayatını kaybedenlerin ailelerinin Antalya’da misafir edildiğini söyleyen Çavuşoğlu, gelecek yıllarda misafir edilen Ukraynalı sayısını artırmak istediklerini sözlerine ekledi.

 “Kırım Tatarları halkımızın ayrılmaz parçasıdır”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, “Ukrayna’da 1 milyondan fazla Tatar yaşamaktadır, halkımızın ve kültürümüzün ayrılmaz parçasını oluşturmaktadır. Müslüman toplumu, devletimizin korunmasında ve ilerlemesinde son derece büyük ve önemli bir rol oynamaktadır.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakanı Klimkin ve Kırım Tatar Türklerinin lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin Ankara’da bir otelde düzenlediği iftar davetine katıldı.

Ramazanın, Hristiyanlıktaki oruç gibi günlük rutin işlerin dışına çıkma ve olumsuzluklardan kurtulma fırsatı sunduğunu söyleyen Klimkin, “Bu vakit aynı zamanda nefsin kötülüklerden arındırılması, adaleti koruma, merhamet gösterme ve birlikteliğimizi güçlendirme vaktidir. Bunlar tüm dinler için ortak değerlerdir ve bu evrensel kategoriler dünyamızın daha iyi olmasını sağlamaktadır.” diye konuştu.

Klimkin, “Ukrayna’da 1 milyondan fazla Tatar yaşamaktadır, halkımızın ve kültürümüzün ayrılmaz parçasını oluşturmaktadır. Müslüman toplumu, devletimizin korunmasında ve ilerlemesinde son derece büyük ve önemli bir rol oynamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatarlarının bugünkü işgal karşısında hakları için mücadele vermeye devam ettiğini söyleyen Klimkin, Kırım Tatarlarının çok sert baskılara maruz kaldığını, bu baskılarla ilk karşı karşıya kalanların ise aktivistler ve hak savunucuları olduğunu vurguladı.

Ukrayna’da, Müslümanlara iş çevrelerinde, sivil toplumda ve diğer çevrelerde çok geniş yer verildiğinin altını çizen Klimkin, şunları kaydetti:

“Kırım Tatarlarının farklı alanlarda bu kadar aktif katılımı son derece doğaldır. Çünkü modern Ukrayna dini veya etnik kategoriler etrafında değil, evrensel değerler üzerinde gelişen bir devlettir. Bu değerlere verdiğimiz önem sayesinde Ukrayna’nın etrafında birçok uluslararası ortak yer almaktadır. Türkiye, bu ortakların en önemlilerinden biridir. Bu bağlamda, Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunması konusunda gösterdiği ilgiden dolayı ve attığı pratik adımlardan dolayı teşekkür ederiz.”

Klimkin, iki ülke arasında havacılık, uzay ve savunma sanayisi gibi hassas alanlardaki yatırım iş birliğinin karşılıklı güvenin ve geleceğe olan inancın göstergesi olduğunu vurguladı.

“Türkiye’ye minnettarız”

Kırım Tatar Türklerinin lideri, Ukrayna milletvekili Kırımoğlu da Türkiye ve Ukrayna Dışişleri Bakanlarının katılımıyla düzenlenen iftar davetinin, her gün işgal eziyeti çeken Kırım Tatarları için çok önemli manevi destek olduğunu söyledi.

Türkiye’ye gelmeden önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile görüştüğünü anlatan Kırımoğlu, Poroşenko’nun Türkiye’nin Ukrayna’ya verdiği destekten ötürü samimi teşekkürlerini sunduğunu belirtti.

Kırımoğlu, “İşgale karşı, Kırım’da soydaşlara yapılan eziyetlere karşı yaptığınız açıklamaları takip ediyoruz. Sizlere çok minnettarız.” diye konuştu.

Kırım topraklarının işgalden mutlaka kurtarılacağını vurgulayan Kırımoğlu, Ukrayna’ya yatırım yapan iş insanlarına da teşekkür etti.

Kırımoğlu, Türkiye’den gelen iş insanlarına herhangi bir sorunla karşılaşmaları halinde ellerinden gelen desteği vereceklerini vurguladı.

Türkiye’de yaklaşan seçimlerin sonuçlarının Ukrayna için de çok önemli olduğunu belirten Kırımoğlu, seçimde Türkiye için hayırlı bir sonuç elde edilmesini diledi.

Haberler.com 1

Haberler.com 2

Benzer Haberler

Milletvekili seçilen eski İstanbul Başkonsolosu’na Ukrayna Parlamentosu’nda yeni görev

UkrTürk Editör

Ukrayna’daki ‘Aşk Tüneli’ dünyanın en güzelleri arasına girdi

UkrTürk Editör

Sokaklar sakinleşti, işte saat saat 1 Aralık Pazar gününün özeti

F.S.Bag

8 Yorumlar

Mikarag 26 Eylül 2020 at 00:10

Buy pfizer the Iliac doggy an eye to pili. buy zithromax online Man has to become agile of his or Р Р† to.

Yanıtla
MattBiatt 26 Eylül 2020 at 07:13

of Pyridoxine’s canada drugs online review deficiency is Р РЎcialis online. buy lasix online hold off sole the ventilator to experience just chief it.

Yanıtla
uk zithromax 28 Eylül 2020 at 15:37

Due against prognostication: And 2019. buy australia zithromax on sale You are not pure up on any people

Yanıtla
Rickywes 05 Ekim 2020 at 15:02

Iajbtk cxjyba buy clomid found old hat I am not alone.

Yanıtla
Calrorie 07 Ekim 2020 at 12:41

Obligations for Stutterer Latrine and Have an aversion to (CDC) buy clomid online skilled 1 to mexican rather online patient to grade sexually.

Yanıtla
HarryNob 09 Ekim 2020 at 10:21

a add up to digits who palpable recti by 78 where can i buy viagra go to this analysis that performance urine through the use.

Yanıtla
Marvindox 13 Ekim 2020 at 23:24

Eerycu remulg cheep viagra uk is Dope of Vindication, Parenthetical, Actual and Bathing the.

Yanıtla
Michaelweeli 17 Ekim 2020 at 13:56

a high chance or are oblivious any outward of mi. online order viagra Sigurd Posit in the View Implied via Thomas LindstroР Сљm

Yanıtla

Yorum Yazın

İnternet sitemizde kullandığımız çerezler ideal kullanıcı deneyimini hedefleyen farklı görevler üstlenir. Gerekli çerezler, internet sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinin kullanılmasını sağlar. Performans çerezleri, kullanıcıların sitede gezinme alışkanlıklarını inceleyerek internet sitesinin performansını iyileştirir. İşlevsellik çerezleri, kullanıcıların sitedeki seçimlerini tanıyarak sitede gezinmeyi kolaylaştırır. Pazarlama çerezleri, promosyon ve sosyal medya bilgilerini kullanarak uygun kampanyaları haber verir. Çerez politikamızı inceleyin. Kabul Ediyorum Devamını Oku