$  27.850 UAH /  28.250 UAH  31.720 UAH /  32.180 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Türkiye’deki Ukraynalılar birleşiyor, Ukrayna Dernekleri Koordinasyon Konseyi törenle kuruldu

Türkiye’deki faaliyet gösteren Ukraynalı sivil toplum kuruluşları birleşiyor.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği binasında düzenlenen tören Ukrayna Dernekleri Koordinasyon Konseyi kuruldu.

Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha, Büyükelçilik ve Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu mensupları, Ukrayna Ankara Derneği, Ukrayna İstanbul Kültür Derneği, Ukrayna İstanbul Dayanışma Derneği, Ukrayna Antalya Ailesi, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi, Ukrayna- Türkiye Dostluk Derneği, İzmir, Alanya ve Türkiye’nin diğer bölgelerinden gelen aktivistler ve medya mensupları katılımlarıyla, ‘Türkiye’deki Ukrayna derneklerinin temsilcileri bir araya geldi.
Ukrayna Büyükelçiliği’ndeki etkinlikte katılımcılar Türkiye’deki derneklerinin işbirliği ve koordinasyon, kültürel, eğitsel ve sanatsal etkinliklerin düzenlenmesi, Ukrayna ve Kırım Tatar halkları için önemli olan milli bayramlar ve önemli tarihlerin anılması üzerine konuştular.

Ortak çabalarla milli kimliğin, Ukraynalılar arasında milli kültürün korunması ve geliştirilmesi, Ukraynaca ve Kırım Tatar dillerinin, Ukrayna yapımı olan her şeyin popülerize edilmesi ve Ukrayna’nın modern bir ülke olarak tanıtılması gerektiğinin altı çizildi.
Toplantı katılımcıları, Rusya’nın saldırganlığıyla daha efektif mücadele etmek ve Kırım’ı geri almak için Ukraynalıların birleşmesinin önemini belirttiler.

Ayrıca, Türkiye’de oluşan güçlü Ukrayna diasporası, Ukrayna ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi için çalışacağını vurguladılar.
Büyükelçi, Türkiye’deki Ukrayna diasporasının ihtiyaçlarını Ukrayna devleti finanse edeceğini açıklayarak diasporanın bilgi portalinin oluşturulması için hibelerden birini takdim etti.
Her sene Türkiye’yi milyonu aşkın Ukraynalı turist tarafından ziyaret edildiğini göz önüne alarak, Büyükelçiliği’nin inisiyatifini destekleyerek Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili makamlarına ve kuruluşlarına turistik yerlerde bulunan otellerde Ukrayna dilinde medyanın sağlanması, Ukrayna’nın sembollerinin bulunması ve Ukraynalı sanatçıların davet edilmesi konusunda dilekçelerin gönderilmesi yönünde karar alındı.
Bunun dışında, Dünya Ukrayna Kongresi Başkanı Yevgen Çoliy ile Skype vasıtasıyla bir konuşma yapıldı. Konuşmasında Çoliy, Ukrayna’nın kültürünü yurtdışında popülerize ettikleri ve Ukrayna’nın yurtdışında gelişmesini aktif bir şekilde sağladıkları için Türkiye’de yaşayan Ukraynalılara teşekkürlerini bildirdi.
Söz konusu olan toplantının sonucunda Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Ukrayna derneklerinin koordinasyon konseyi oluşturuldu ve beyanname imzalandı.

Toplantıda iletişim, Ukrayna okullarının gelişmesi, Türkiye’de eğitim alan Ukraynalı öğrencilerle ilişkiler, Rusya saldırganlığı sonucunda Doğu Ukrayna’da ve Kırım’da mağdur kalan insanlara yardım etme, gibi alanlarda çalışacak olan sorumlu temsilciler seçildi.

Ukrayna vatandaşlarının toplu yaşadığı Türkiye’nin diğer şehirlerinde de Ukrayna derneklerinin kurulması ve bütün hukuki şartlara uygun bir şekilde kaydedilmesi konuşuldu.

Başkanın altı aylık sürelerle seçileceği Koordinasyon Konseyi’nin ilk başkanı Ankara Ukrayna Derneği’nin Başkanı Yulia Biletska, genel sekreter olarak ise İzmir temsilcisi O. Özbek seçildi

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği altında Koordinasyon Konseyi’nin oluşturulması Türkiye’de yaşayan Ukraynalıların birleşmesi için çok önemli bir adım olarak görülüyor. Birleşme ayrıca dünyada yaşayan Ukraynalıların arasında iletişimi arttıracak bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği 

 

Alle Design

About The Author

Related posts

2 Comments

  1. Emir Musa BEYDİLİ

    Mrb sayın yetkili ben türkiye ukrayna dostluğunu önemsiyorum, Ben yerel gazeteciyim ve Engelliler Merkez Başkanm, sizden isteğim ukraynada ki Yerel gazetecilerin ve Engelliler Derneklerin hggtatanışmamıza

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.