$  28.000 UAH /  29.000 UAH  30.650 UAH /  31.800 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Türkiye’nin T129 2 projesi Ukrayna’da haber oldu, ‘Türkler kendi ağır sınıf taarruz helikopterini yapıyor’

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) arasında Ağır Sınıf Taarruz Helikopter Projesi Sözleşmesi imzalaması Ukrayna basınına yansıdı.

UNİAN haber ajansı, Türkiye’nin T129 2 helikopter üretimini sayfalarına taşıdı.

‘Türkler kendi ağır saldırısı helikopterini yapıyor’ başlığı ile verilen haberde, Atak T129 2’nin teknik özellikleri anlatılıyor. 510 km menzile ve 280 km hıza sahip helikopterlerin beş sene sonra ilk uçuşlarını yapacağı belirtiliyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) arasında imzalanan Ağır Sınıf Taarruz Helikopter Projesi Sözleşmesi imza törenine, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), TUSAŞ ve savunma sanayisi sektör temsilcileri katılmışlardı.

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi’nin yurt dışı bağımlılığın azaltılmasında, mevcut yurt içi projelerde edinilen bilgi birikimi ile yerli, milli ve yenilikçi çözümlerin hayata geçirilmesinde ve TSK’nın etkinliğinin artırılmasında önemli bir rol oynayacağı düşünülüyor.

Geliştirilecek helikopter, mevcut Atak helikopterinin yaklaşık 2 katı kalkış ağırlığına sahip olacak ve bu alanda dünyada sadece iki örneği bulunan en üst sınıf taarruz helikopterleri arasında yerini alacak.

Helikopterin ilk test uçuşunun 5 yıl sonra yapılması planlanıyor.

Türk silahlı kuvvetleri hali hazırda Atak 1 helikopterlerini kullanıyor. (altta)

Atak 2 helikopterlerinin ise 5 yıl sonra ilk uçuşunu yapması planlanıyor (en altta)

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.