$  27.800 UAH /  28.150 UAH  31.750 UAH /  32.150 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

TUSİB’in yeni başkanı UkrTürk’e konuştu, “kapımız herkese açık”

tusib baskanTürkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği (TUSİB) Birinci Seçimli Genel Kurul Toplantısı 26 Ocak Cumartesi günü gerçekleşti.

Ukrayna’daki Türk camiasının tanınmış isimlerinden işadamı Ercan Bekar (ERBEK) TUSİB Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi.

Seçimlerin ardından UkrTürk’ün sorularını yanıtlayan Ercan Bekar ile TUSİB’i konuştuk.

İyi günler Ercan Bey,  resmi kuruluşunu bir süre önce tamamlayan TUSİB’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildiniz.  TUSİB ve hedefleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

TUSİB, kar etmeyen bir kuruluş olarak, Ukrayna yasaları çerçevesinde faaliyet gösteren bir sivil toplum örgütüdür. Üyeleri arasında işbirliğinin esas olduğu TUSİB, Ukrayna  Türk iş dünyası içindeki dayanışmayı arttırmayı hedeflemektedir. TUSİB bunun yanı sıra üyelerinin faaliyetlerinde yol gösterici, gerektiğinde destek olucu bir rol üstelenmeyi de öngörmektedir.

TUSİB’in kuruluş fikri nasıl ortaya çıktı?

TUSİB’in kuruluş fikri bundan yaklaşık bir sene önce ortaya atıldı. Hedefimiz daha etkili, daha aktif bir yapıya sahip, Ukrayna’daki Türk iş dünyası içindeki işbirliğini arttırıcı, Ukraynalı ve Türk iş adamları arasındaki irtibatı güçlendirici bir kuruluş oluşturmaktı. Uzun ve özverili çalışmalar sonucunda TUSİB’i kurduk.  Kuruluş aşaması bürokratik süreçlerden dolayı beklediğimizden daha uzun sürdü. Ancak bu durum TUSİB kurucu üyelerinin azimlerini daha da güçlendirdici, aralarındaki dostluk bağlarını kuvvetlendirici bir etki yaptı.

Ukrayna ile Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşması görüşmelerinde sona yaklaştılar.  Süreci Siz nasıl yorumluyorsunuz?

Bir işadamı olarak bu süreci  heyecanla takip ediyorum. Bölgenin iki güçlü ve büyük ülkesi Türkiye ve Ukrayna’nın böyle bir anlaşma ile aralarındaki işbirliğini yepyeni bir boyuta çıkartacak olmalı bizleri mutlu ediyor. Her ne kadar faaliyet gösterdiğimiz inşaat sektörü sıkıntılı bir süreçten geçiyor olsa da, anlaşmanın imzalanmasının iki ülke arasındaki ticareti arttıracağını, karşılıklı yeni yatırımlara kapılar açacağını söylemek mümkün.

Bizim hep sorduğumuz bir soruydu, tarihi ve coğrafi olarak birbirine bu kadar yakın iki ülke arasındaki ticaretin, bu kadar dar bir hacimde gerçekleşmekte olmasına anlam vermekte zorlanırdık. Karşılıklı yatırım miktarının da istenen seviyede olmadığını bilinen bir gerçektir. Bu yeni süreçle hem ticaret hem de yatırım hacminin artmasını öngörüyoruz.

“Türkiye Ukraynalılar için büyük bir pazar”

Ukraya’nın Türkiye için cazip bir pazar olduğunu her zaman söylüyoruz. Son yıllarda artmaya başlayan yatırımlar bunun bir göstergesi.  İsteğimiz Türkiye’deki Ukrayna yatırımlarının da artması. İki ülke ilişkilerinin gelişmesine paralel olarak Türkiye’de Ukrayna sermayesinin daha artmasını umuyoruz.

“TUSİB’in kapıları herkese açık”

TUSIB Genel Kurul 4TUSİB’in kapıları Türk, Ukraynalı ya da farklı ülkelerden gelerek Ukrayna’da faaliyet gösteren tüm işadamlarına açıktır. Önümüzdeki dönemde Ukrayna’da yatırım yapmış, bu ülkede istihdam  yaratan, üretim ve ticaret yapan Türk dostlarımızı aramızda göreceğiz. Bunu yanı sıra Ukraynalı  sanayicileri de TUSİB’e davet edeceğiz.

Yeni üyeleriyle çok daha etkin bir yapıya sahip olacak TUSİB,  farklı organizasyonları ile Ukrayna Türkiye işbirliğine; öte yandan hem Ukrayna’daki Türk toplumunun güçlenmesine, hem de Türk işadamları ile Ukraynalı meslektaşları arasındaki ilişkilerin artmasına katkı sağlayacak bir çatı kuruluşu haline gelecektir.

TUSİB, yukarıda da bahsettiğim gibi yardımlaşma ve dayanışma temelli bir organizasyondur. Hedefleri bellidir.  Ukrayna’daki diğer Türk işadamları organizasyonlarını kardeş kuruluşlar olarak görmekteyiz.

Bu çerçevede Türk Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği’nin hepimiz için hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.

www.ukrturk.net

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.