$  27.700 UAH /  28.000 UAH  31.520 UAH /  31.870 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Ukrayna Devlet Başkanı “uluslararası insani yardıma sıcak bakıyoruz, ama bir şartla…”

Petro Poroshenko gestures during an interview with Reuters in KievKırım Haber Ajansı’nın (QHA) haberine göre Ukrayna uluslararası insani yardıma sıcak bakıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefonla görüştü. Görüşme sırasında Poroşenko, Lugansk bölgesinde insani misyon gönderilmesi olanağının incelendiğini ifade etti.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Basın Servisi’nin bildirdiğine göre, Petro Poroşenko, 9 Ağustos tarihinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı telefon görüşmesinde Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı Peter Maurer ve diğer uluslararası ortaklarla yapılan müzakereler sonucunda Lugansk’a insani misyon gönderilmesi konusunun incelendiğini bildirdi.

Petro Poroşenko, “Biz insani yardımı kabul etmeye hazırız. Ancak yardım misyonu uluslararası yardım olmasıyla birlikte askeri konvoy eşliğinde olmayacak. Misyon, Ukrayna ordusu tarafından kontrol edilen sınır kapısından girecek ve misyonun güvenliği Ukrayna askerleri tarafından sağlanacak” dedi.

Angela Merkel, Almanya’nın ve müttefiklerinin, her insani misyonun uluslararası hukuk normlarına uygun şekilde ve sadece Ukrayna’nın onayıyla Birleşmiş Milletler veya Kızılhaç’ın aracığıyla gönderilmesi gerektiği kanaatinde olduklarını belirtti.

Petro Poroşenko, daha sonra ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile telefonla görüştü. Poroşenko, Biden’e Lugansk’a Uluslararası Kızılhaç Komitesi himayesi altında uluslararası insani yardım göndermek istediklerini bildirdi ve ABD’yi yardıma katılmaya çağırdı.

Biden, Ukrayna’nın, misyona yabancı askeri konvoyun eşlik etmemesi, yardımın Ukrayna ordusu tarafından kontrol edilen sınır kapısından girmesi ve ABD’nin katılımıyla çok taraflı boyutta sağlanması gibi uluslararası normlara ve Ukrayna mevzuatına uygun olarak insani yardım sağlama girişimlerini desteklediğini kaydetti.

Ayrıca, Petro Poroşenko, 10 Ağustos tarihinde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Basın Servisi’nin bildirdiğine göre, Poroşenko, Lugansk sakinlerine insani yardımın gönderilmesi konusunda organizasyon çalışmalarının koordine edilmesi için Uluslararası Kızılhaç Komitesi temsilcilerinin davet edildiğini bildirdi.

John Kerry, Petro Poroşenko’nun Lugansk sakinlerine insani yardımın gönderilmesi girişimini olumlu karşıladığı belirtildi.

QHA

http://qha.com.ua/porosenko-uluslararasi-insani-yardimi-kabul-etmeye-haziriz-133485tr.html

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.