$  24.300 UAH /  24.500 UAH  26.200 UAH /  26.500 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘saldırganlık eylemi’ ile ilgili basın açıklaması

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kerç Boğazı ve Azak Denizi’nden Rusya ile yaşanan gerginlik ve Ukrayna’ya ait üç geminin alıkonulması ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Açıklama şöyle:

‘Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın Ukrayna’ya karşı yapılan sıradaki saldırganlık eylemi ile ilgili açıklaması
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna Deniz Kuvvetleri’nin «Berdyansk», «Nikopol» ve «Yeni Kapı» gemilerine yaptığı saldırıdan ve askerlerini yaralamasından dolayı Rusya Federasyonu’nu şiddetle kınıyor.
Tüm etkili çok taraflı ve iki taraflı uluslararası antlaşmaların ve seyir kurallarının hükümleri uyarınca Odesa limanından Mariupol limanına giden gemilere karşı yapılan hareketler Birleşmiş Milletler Şartı’nın 2. Maddesinde ve 14 Aralık 1974 tarihli BM Genel Kurul Kararının 29 Aralık 2014 tarihli saldırganlık tanımına dayanarak Rusya tarafından Ukrayna’ya karşı yapılan hareketlerin bir saldırı eyleminden başka bir şey olmadığını söyleyebiliriz.
Bugün, Kremlin’in ceza rejimi agresif politikasını durdurmayacağını ve Ukrayna devletine karşı her türlü saldırı eylemine hazır olduğunu bir kez daha gösterdi.
Ukrayna, yaralılara acil tıbbi yardım sağlanarak onların güvenli bir şekilde eve dönüşlerini sağlanmasını ve işgal edilen Ukrayna Deniz Kuvvetleri’nin gemilerinin iade edilmesini ve meydana gelen hasarı telafi edilmesini talep ediyor.
Azak ve Kara Denizlerdeki durumun daha da ağırlaştırılmasına yol açan ve Rus-Ukrayna silahlı çatışmasının barışçıl bir şekilde çözülmesini engelleyen sorumlusu Kremlin rejimidir.
Ukrayna saldırganı bastırmak için müttefiklerini ve ortaklarını mevcut yaptırımların uygulanması ve güçlendirilmesinin yanı sıra, Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırlar içinde toprak bütünlüğünü ve egemenliğini korumak için askeri yardım sağlamak gibi gerekli tüm tedbirleri alma çağrısında bulunuyor.’

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.