$  26.750 UAH /  27.250 UAH  28.700 UAH /  29.500 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanı Türkiye’ye gitti, İstanbul Üniversitesi’nde Ukrayna Dili ve Edebiyatı Anabilim dalı açıldı

Türkiye’de temaslarda bulunan Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanı Lilia Hrynevych, İstanbul Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Ziyaret sırasında İstanbul Üniversitesi’nde Ukrayna Dili ve Edebiyatı Anabilim dalı açıldı.

Törende bir konuşma yapan Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanı Hrynevych “Ukrayna’dan Türkiye’ye eğitim için gelen öğrencilerin sayısı artmaya devam ediyor. Bu yıl sayı 500’e çıktı. Ukrayna dili programı açıldıktan sonra ortaklaşa programlar yapabilir, çift diploma programlarına geçebiliriz” dedi

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Ukrayna Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı açılışındaki konuşmasında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ukrayna ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha da ileriye götüreceğine inandığını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Kızlarımızın yüksek öğretimde okullaşma oranı yüzde 44, erkeklerin yüzde 40’tır. Yüksek öğretimde okullaşmada Avrupa’da birinciyiz, öğrenci sayısı bakımından ise Rusya’dan sonra ikinciyiz” diye konuştu.
‘YENİ ORTAK PROJELERE YOL AÇILACAK’
Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanı Lilia Hrynevych de İstanbul Üniversitesi’nde Ukrayna Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nın açılmasından memnuniyet duyduğunu dile getirerek, “Bu ilk program ama her büyük yol küçük adımlardan başlar. Burada eğitim alacak öğrenciler sadece Ukrayna dili öğrenmeyecekler, bunun yanı sıra bizim kültürümüzü daha iyi keşfetme imkanına sahip olacaklar. Dolayısıyla bundan sonra hem ilişkilerimiz daha iyi gelişecek hem de halklarımız daha iyi tanışacak ve yeni ortak projelere yol açılacak” dedi.
‘TÜRKİYE’YE GELEN ÖĞRENCİLERİN SAYISI ARTIYOR’
Ukrayna’nın ve Türkiye’nin yolların kesiştiği noktada bulunduğuna işaret eden Lilia Hrynevych, sözlerini şöyle sürdürdü: “İki ülke arasında çok güçlü bir köprü olmalı. Köprülerin kurulmasında beşeri sermaye çok önemli. 2 yılda çok büyük mesafe katedildi ve bürokratik süreçlere rağmen programı iki yılda açabildik. Ukrayna’da Türkçe eğitimi veriliyor. Ukrayna’daki üniversitelerde yaklaşık 2 bin 700 Türk öğrenci eğitim görüyor. Aynı zamanda Ukrayna’dan Türkiye’ye eğitim için gelen öğrencilerin sayısı artmaya devam ediyor. Bu yıl sayı 500’e çıktı. Ukrayna dili programı açıldıktan sonra ortaklaşa programlar yapabilir, çift diploma programlarına geçebiliriz.”

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.