$  26.600 UAH /  26.800 UAH  29.950 UAH /  30.400 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Ukrayna Parlamentosu ‘Ukrayna ve Türkiye hükümetleri arasında kalkınma işbirliği anlaşması’nı onayladı

Ukrayna Parlamentosu, “Ukrayna ve Türkiye Hükümetleri Arasında Kalkınma İşbirliği Anlaşmasının onaylanması ” yasasını kabul ettiği bildirildi.

Kırım Haber Ajansı’nda (QHA) yayınlanan habere göre, yasa tasarısının kabul edilmesi için 335 milletvekili oy verdi. Anlaşma; eğitim, sağlık hizmetleri, Türkiye’de Ukrayna ve Ukrayna’da Türkiye hakkında bilgilerin gelişmesi, tarım, turizm ve kamu yönetimi gibi alanları kapsıyor.

Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna Parlamentosu Ses (Golos) Partisi Milletvekili Rüstem Umerov konuyla ilgili sosyal medya hesabından şunları açıkladı:

“Artık ülkelerimiz arasındaki işbirliği daha da etkili olacak. Anlaşma kapsamında eğitim, sağlık, tarım ve turizm alanlarında işbirlik yapılacaktır. Tebrikler!”

Sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulunan Ukrayna milletvekili Roman Grışçuk ise, “Türkiye, teknik bilgi aktarımı, eğitim, yeni teknolojilerin tanıtılması, ekipman temini konularında yardımcı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Anlaşma 3 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da imzalanmıştı. Yasa, tarafların iç prosedürlerin tamamlanması için diplomatik kanallar aracılığıyla birbirlerini bilgilendirdikleri son yazılı bildirim sonrasında yürürlüğe girecek. Bu anlaşmanın yürürlüğe girmesi için gereklidir.

Aynı zamanda, bu anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle, Ukrayna Bakanlar Kurulu ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında 14 Kasım 2002 tarihinde imzalanan teknik ve mali işbirliği ile anlaşmasının 2. maddesinin hükümleri sona erecektir.

Ayrıca, Grışçuk’a göre, 17 Ocak’ta Ukrayna Parlamentosunun Türkiye Cumhuriyeti ile parlamentolar arası dostluk grubunun vekilleri Türkiye Cumhuriyeti Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ile buluşacak.

KHA

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.