$  26.800 UAH /  27.000 UAH  30.100 UAH /  30.450 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Ukrayna, Türkiye’den İstanbul Boğazı’nı Rus gemilerine kapatmasını talep etmeye hazırlanıyor

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan Kerç Boğazı gerilimi sonrası Ukrayna, Türkiye’den İstanbul Boğazı’nı Rus gemilerine kapatılmasını talep etmeyi planladığı bildirildi.
Denizhaber’de yayınlanan habere göre, Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı İgor Voronçenko, Kiev yönetiminin Türkiye ve uluslararası toplumdan İstanbul Boğazı’nın Rus gemilerine kapatılmasını talep etmeyi planladığını belirtti.

Öte yandan Rusya Federasyonu Savunma ve Güvenlik Komitesi Üyesi Franz Klintsevich, bu açıklamaya tepki göstererek, “Kiev ‘in Rus gemileri için Boğaz’ın kapatılmasına yönelik niyetleri yasal olarak geçersizdir.” dedi. Rus parlamenter, Montrö Sözleşmesi’nin 19. paragrafına atıf yaptı.

Parlamenter, ayrıca, “Rusya’nın kimseyle savaşmadığını ve savaşmayacağını” vurguladı. Klintsevich, gözaltına alınan teknelerin kaderinin Rus mahkemesi tarafından kararlaştırılacağını da kaydetti.

“BOĞAZ, RUS GEMİLERİNE KAPATILSIN”

2. Uluslararası Deniz Güvenliği Konferansı’nda konuşan Voronçenko, “Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak uluslararası toplumun Ukrayna devletine karşı bir saldırı gerçekleştirildiğini kabul etmesini talep ediyorum ve kabul edeceğinden eminim. Türkiye’den İstanbul Boğazı’nın (Rus gemilerine) kapatılmasını talep edeceğiz” dedi.

Deniz Haber Ajansı / Haber7.ru

Alternatif kaynak: Korrespondent

UNİAN

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.