$  26.850 UAH /  27.100 UAH  30.380 UAH /  30.880 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Ukrayna’da yeni bir Türk sivil toplum örgütü kuruldu, EkoAvrasya Derneği ilk toplantısını yaptı (galeri)

Ukrayna yeni bir Türk sivil toplum kuruluşu faaliyete başladı.

Evren Damyan’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttüğü EkoAvrasya Derneği’nin Ukrayna’daki ilk toplantısı geçtiğimiz gün Kiev’deki Rus Otel’de düzenlendi.

EkoAvrasya Derneği Başkanı Hikmet Eren, EkoAvrasya Danışma Kurulu Alpaslan Yılmaz’ın da katıldığı toplantıya, Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Haydar Koçak, Türkiye Cumhuriyeyi Kiev Büyükelçiliği Eğitim Ataşesi Ekrem Kalan ile, DEİK Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci, TUİD koordinatorü Erman Karaca, Colins Ukrayna Müdürü Volkan Peker, Credit West Bank Şube Müdürü Eren Gümüş, Taras Chevchenko Üniversitesi – Türkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Tudora Arnaut ile EkoAvrasya Ukrayna Yönetim Kurulu üyeleri ile işadamları ve konuklar katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren, katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği, daha yaygın olarak bilinen adıyla EkoAvrasya’nın akademisyen ve profesyonel bir kadro tarafından 13 yıl önce Ankara’da kurulduğunu söyledi.

Türkiye için büyük önem arz eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Türki cumhuriyetler ve aralarında Makedonya, Bosna Hersek gibi ülkelerin de bulunduğu Balkan coğrafyasında faaliyet gösteren EkoAvrasya’nın, dost ülke Ukrayna’da da faaliyetlerine başladığını kaydeden Başkan Hikmet Eren, sorumluluk taşıyan ve ortaya bir yol haritası koyabilen ekibi ile çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

EkoAvrasya’nın uzun süre boyunca bir şube açmadığına dikkati çeken Başkan Eren, Türkiye için çok önemli bir ülke olan Ukrayna’da temsilcilik açmaya karar verdiklerini ifade etti.

Ukrayna’da hali hazırda faaliyet gösteren iki güçlü derneğin bulunduğuna işaret eden Hikmet Eren, EkoAvrasya’nın bir işadamları derneği olmadığına dikkati çekti.

Yerel Türk sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde hareket edeceklerini ifade eden Eko Avrasya Derneği Başkanı Hikmet Eren, bir süre önce TUİD’le işbirliği ve kardeşlik protokolü imzalandığını hatırlattı.

EkoAvrasya Ukrayna temsilciliğinin, iki ülke ilişkilerine büyük katkılar sağlayacağını düşündüğünü sözlerine ekleyen Hikmet Eren, Evren Damyan ve yönetim kuruluna başlarılar diledi.

Hikmet Eren’in ardından söz alan EkoAvrasya Danışma Kurulu Alpaslan Yılmaz ise ‘ailemiz büyüyor’ diyerek başladığı konuşmasında, dostlarla ortak bir paydada buluştuğumuzu düşündüğünü söyledi.

Alparslan Yılmaz’ın ardından bir konuşma yapan EkoAvrasya Ukrayna Temsilcisi Evren Damyan ise, kendilerine ve yönetim kurullarına karşı duyulan güvenin karşılığını en iyi şekilde vereceklerini, Ukrayna ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı bulunacak adımlar atacaklarını ifade etti.

Damyan, Türkiyemiz ne kadar güçlüyse bizler de burada o kadar güçlüyüz.Yurt dışında ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz. Derneğimizin Ukrayna temsilciliğinin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum diye konuştu.

Toplantıda söz alan DEİK Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci, tanışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında, Ukrayna’daki Türk diasporasının enerjisini Türkiye’den aldığını söyledi.

Birlikte hareket etmenin önemine değinen Rasim Bekmezci, ‘Bugün Ukrayna’daki Türk toplumu olarak, ne yazık ki Avrupalılar kadar başarılı değiliz. Uzun süredir sonlandırılamayan bir Serbest Ticaret Anlaşması (STA) süreci var. Ukrayna bir süre önce AB ile bu tür bir anlaşmayı imzaladı ve başka ülkelerle de imzalamaya devam ediyor. Ancak biz hala görüşmeleri sonlandıramadık. Ne yazık ki ticaretimiz 2008’lerdeki 8 milyar dolar seviyesinde bu yıl 4 milyar dolara seviyelerine kadar geriledi. Ukrayna ve Türkiye 120 milyonluk  toplam nüfusa sahip iki güçlü ülke. Ancak ticari ilişkilerimiz istediğimiz seviyede değil. Bizlerin amacı, iki ülke arasındaki gelişen ilişkileri ekonomik alanla da pekiştirmek. Sizler Türkiye’yi tanıtmak isteyen, Ukrayna ve Türkiye ilişkilerine katkıda bulunamk isteyen bir derneksiniz. Bizler de sizlere her türlü yardımcı  yapmaya ve desteği göstermeye hazırız.’ diye  konuştu.

Bekmezci konuşmasında Ukrayna ile Türkiye diplomatik ilişkilerinin 100. yılı nedeniyle bir yelken yarışması düzenleneceğini, DEİK’in de destek olduğu yarışmanın İstanbul ile Odesa kentleri arasında gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

Toplantıda bir konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Kiev Ticaret Müşaviri Mehmet Koçak ise, iki ülke arasındaki ticaretin gelişmekte olduğunu kaydederek başladığı konuşmasında, iki ülkenin uzun yıllar boyunca birbirini yeterince tanımadığını söyledi.

STA görüşmelerinin hızlı bir tempoda devam ettiğini ifade eden Koçak, iki ülke arasında STA imzalanması amacıyla sürdürülen görüşmelerde çok önemli bir aşama kaydedildiğini ancak bazı ürün gruplarında henüz anlaşmanın sağlanamadığını söyledi.

Türkiye’nin eşit şartlarda bir anlaşma imzalamak için çalıştığının altını çizen Koçak, ‘anlaşmalar eşit şartlarda olmalı’ diye konuştu.

EkoAvrasya Derneği’nin Ukrayna temsilciliği şu isimlerden oluşuyor:

Evren Damyan – EkoAvrasya Ukrayna Yönetim Kurulu Başkanı
Vural Öztürk – EkoAvrasya Ukrayna Yönetim Kurulu Başkan Vekili
Tarık Karataş – EkoAvrasya Ukrayna Yönetim Kurulu Başkan Vekili
Ömer Çıkın – EkoAvrasya Ukrayna Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Yücel Mutlu – EkoAvrasya Ukrayna Genel Sekreteri
Sabri Numan Demirci – EkoAvrasya Ukrayna Genel Koordinatör
Doğuş Gülpınar – EkoAvrasya Ukrayna Ukrayna Disiplin Kurulu Üyesi
Roksolana Daioglu – EkoAvrasya Ukrayna Basın ve Halkla İlişkiler Üyesi
Ferhat Onur Berkkan – EkoAvrasya Ukrayna Yönetim Kurulu Üyesi
Alla Dobrianska – EkoAvrasya Yönetim Kurulu Üyesi

UkrTürk

 

 

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.