$  27.850 UAH /  28.250 UAH  31.720 UAH /  32.180 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Ukrayna’nın; Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki ilk temsilciğinin bulunduğu alanda tarihi gün

Petro Poroşenko, Ukrayna Halk Cumhuriyeti’nin Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki büyükelçiliğinin bulunduğu binaya yerleştirilen hatıra levhasının açılışını yaptı.

Poroşenko, Türkiye ziyareti çerçevesinde ilk olarak, İstanbul’da 1919-1922 yıllarında Ukrayna Halk Cumhuriyetinin diplomatik misyonunun bulunduğu binada hatıra levhasının açılışını gerçekleştirdi.

Kırım Haber Ajansı’nın (QHA) haberine göre Törende konuşan Poroşenko, “Türkiye ziyaretime Ukrayna-Türkiye ilişkileri için sembolik bir yer olan bu yerden başlıyorum. Bu yer, 100 yıl önce 1917-1919 yıllarında Ukrayna Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliğinin açıldığı bir yer. İstanbul’daki Büyükelçilik, Ukrayna’nın ilk diplomatik misyonlarından biriydi. Ve o zaman Osmanlı İmparatorluğu, Ukrayna Halk Cumhuriyeti’ni tanıma konusunda net bir tutuma sahipti, bizi tanıyan ilk ülkelerden biri idi.” ifadelerini kullandı.

Büyük bir araştırma yapan Ukrayna’nın büyükelçilik ve konsolosluk çalışanları ile Türk partnerlerine teşekkürlerini bildiren Poroşenko, etkinliğe Ukrain milli kıyafeti ve Kırım Tatar milli kıyafeti ile katılan çocukları görmekten mutluluk duyduğunu ifade etti. Türk halkına misafirperverliği için teşekkür eden Poroşenko, bu bağın iki ülke için çok önemli olduğunu kaydetti.

QHA

 

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.