$  26.700 UAH /  26.900 UAH  29.700 UAH /  30.150 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Uzman görüşü, ilan başına başvuru sayısı arttı, adaylar daha düşük ücretlere hazır

Koronavirüs salgını ve karantina önlemleri nedeniyle ekonomide gözlenen daralma, istihdama da yansımaya başladı.

İşten çıkartılan ya da ücretsiz izin verilen Ukraynalıların sayısı artarken, ülke dışından gelen göçmenlerle birlikte; işsizler ordusuna bir milyondan fazla yeni işsizinin eklendiği bildiriliyor.

Karantinanın hafifletilmesi ile birlikte, çok sayıda işletmenin çalışmaya başladığını kaydeden uzmanlar, buna rağmen ilan başına başvuru sayısında belirgin artış yaşadığını bildiriliyorlar.

‘Headhunter Ukraine’ isimli araştırma merkezi tarafında hazırlanan rapora göre, son bir kaç haftada iş arayanların sayısında belirgin artış yaşanıyor.

‘Headhunter Ukraine’nin uzmanlarından Yulia Drozhzhina iş gücü piyasasındaki durumu şu sözlerle özetliyor:

“Ukraynalılar aktif olarak özgeçmiş yayınlamaya veya bunları güncellemeye devam ediyorlar. Doğrudan yapılan aramalar artarken ve daha önce faza talep görmeyen boş pozisyonlara cevap vermeye başladılar.’

‘İşverenler karantina sırasında beğendikleri özgeçmişler hakkında nihai kararlar vermeye başladılar.

“Otel ve restoran sektörü ile, gıda dışı perakende satış noktaları için ilanlar artıyor. İşletmeler yavaş yavaş işlerine yeniden başlıyorlar. Bu nedenle personele ihtiyaç var ”

Kariyerlerinin başlangıcında olanlar ve iş deneyimi olmayan uzmanları aktif olarak iş arıyor.  Ayrıca kuryeler, kasiyerler, salonlardaki satış uzmanları, ofis yöneticileri, çevirmenler, pazarlamacılar, birçok muhasebeci boş pozisyonlara yanıt vermeye başladılar.

İlan başına başvuru arttı

“Bir ilan için ortalama 12-18 özgeçmiş gönderiliyor. 2019’un sonunda – 2020’nin başında bu rakam 6-8 özgeçmiş  arasıdaydı. Bunun nedeni, insanların bir kısmının karantina nedeniyle işsiz kalması, bir kısmınını yurtdışından geri dönmesi.. Koşullardan memnun olmadıkları için işleri değiştirmeyi planlayanlar var ”.

‘Büyük şirketlerde, maaşlar henüz gözden geçirilmiyor’

‘Ancak küçük ve orta ölçekli işletmeler, % 10-15 daha düşük maaş öneriyorlar.’

Adaylar daha düşük ücretlere çalışmaya hazır

‘Buna ek olarak, başvuranların kendileri de maaşları düşürmeyi kabul ediyorlar.  Çünkü iş bulman isteyenler arasında rekabet artmış durumda’

Finance.ua

UKRTURK.NET KAYNAK gösterilmeden kullanılamaz

https://news.finance.ua/ru/news/-/470753/ukraintsy-soglasny-na-menshie-zarplaty-lish-by-rabotat

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.