$  27.000 UAH /  27.300 UAH  30.250 UAH /  30.700 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Uzman görüşü, Ukrayna’da ortalama maaş miktarında düşüş bekleniyor, işte tahminler

Ukrayna’da 11 bin UAH’a yaklaşan ortalama maaş miktarında düşüş bekleniyor.

İkinci ayına yaklaşan karantina, ülke ekonomisini olumsuz etkiliyor. Yüzbinlerce şahıs şirketinin faaliyetlerini durdurduğu Ukrayna’da, KOBİ’lerde ve büyük şirketlerde işte çıkartmalar veya ücretsiz izin uygulamaları gözleniyor.

Finance.ua’nın haberinde, uzmanların maaş seviyelerinin seyrine ilişkin görüşlerine yer verilmiş.

Buna göre, Ukrayna’da ortalama maaş miktarında gerileme yaşanacak. Düşüşün sebepleri arasında, iş gücü arzındaki artış, buna paralel olarak işçi taleplerinde yaşanan düşüş ile ekonomideki daralma gösteriliyor.

‘Yüzde 12 düşüş’

Ekonomik Tartışma Kulübü üyesi Oleg Pendzin!a göre maaşlarda keskin bir düşüş yaşancak.

10.847 UAH olan ortalama maaş miktarı yüzde 12 azalarak, 9.500 UAH’a kadar gerileyecek. Ortalama ücretlerdeki düşüş, karantina nedeniyle üretim ve hizmet sektörünün durma noktasına gelmesinden kaynaklanacak.

‘Kağıt üstünde artacak ancak…’

Forex Club Group analiz departmanı başkanı Andrei Shevchishin’ise nominal maaşların ilk çeyrekte 1.000 UAH artarak, 11.800 UAH’a çıkacağını belirtiyor. Ancak, iki aya ulaşan eksik istihdam nedeniyle, çalışanlar bu miktarın yaklaşık 2 / 3’ünü veya 8.000 UAH’dan daha azını alacaklar.

Kamu çalışanları, maaşlara uygulanan ek ücretler ve ödeneklerin azaltılması nedeniyle olumsuz etkilenecekler.

‘İlk çeyrekte ortalama ücret 10.500 UAH olacak’

Bakanlar Kurulu bünyesindeki Girişimciler Konseyi başkanı Andrei Zablovsky ise çeyrek için ortalama ücret 10 500 UAH olacağını öngörüyor.

Zablovsky “Ortalama aylık ücretteki düşüş, birçok işletmenin kapanması, karantina döneminde şirket gelirinde gözlenen düşüş, artan işsizlik ve maaş borçlarındaki artıştan kaynaklanıyor.” ifadesini kullanıyor.

‘İş gücü arzı arttı, talep azaldı’

Ukrayna Sanayici ve Girişimciler Birliği (USPP) ekonomi politikası başkan yardımcısı Viktor Skarshevsky ise, salgın sonrası Ukrayna’ya dönen yüz binlerce işçi göçmen nedeniyle işgücü arzında gözlenen artış ile işçi talebindeki azalmaya dikkati çekiyor.

Skarshevsky, “Mart ayından bu yana yetkililer Ukrayna ekonomisini durma noktasına getirdi. Doğal olarak, iş gücü arzında keskin artış yaşandı, öte yandan işgücü talebinde aynı şekilde keskin düşüş gözlendi. Buna bağlı olarak çoğu işçinin maaşı düşecektir. Karantina iptali sonrası ortalama maaş, üçüncü çeyrek sonuna kadar biraz artarak yaklaşık 11.000 UAH’a çıkabilir’ sözleri ile durumu özetliyor.

Finance.ua

UKRTURK.NET KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ
https://news.finance.ua/ru/news/-/469748/v-ukraine-obvalyatsya-zarplaty-eksperty-nazvali-tsifry

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.