$  24.300 UAH /  24.500 UAH  26.200 UAH /  26.500 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Uzmanlar yorumladı, dolardaki artışın nedeni ne?

Ukrayna para birimi UAH’ın dolar karşısında iki gündür süren değer kaybı, piyasaları endişelendirdi.

İş dünyasından gelen ‘döviz nereye gidiyor’? sorusunu uzmanlar yanıtladı.

Segodnya gazetesinde yayınlanan haberde para piyasalarındaki hareketlilik değerlendirildi.

Ukrayna’nın ihracat ürünlerinin fiyatı düştü

Gazetenin görüşüne başvurduğu Forex club’u analisti Andrey Şevçişina’ya göre, döviz kurlarındaki artış, dış  ticaret ile  yakından ilgili.  Dış pazarlarda başta metalurji ve tarım ürünleri olmak üzere, Ukrayna’ın ana ihraç kalemlerindeki fiyat düşüşü nedeniyle, ülkenin ihracat gelirlerinde gerileme meydana geldi.

AB Ukrayna’dan metalurji ürünleri ithalatına getirdiği kotaların etkisine dikkati çeken Andrey Şevçişina, yabancı yatırımcıların Ukrayna tahvillerinde satışa gittiğini hatırlattı.

Sevçişina, Rusya’nın Ukrayna mallarına yönelik olası yaptırım kararının döviz kurlarına etki yapabileceğinin altını çizdi.

Yaklaşan dış borç ödemeleri pisayalara baskı yapıyor

Ukranalitsentr BaşkanI Aleksandr Ohrimenk’ya göre ise, dövizdeki artış eğilimi, Maliye Bakanlığı’nın döviz alımları ile ilişkili. Yaklaşan dış borç geri ödemeleri nedeniyle döviz satın alan Maliye Bakanlığı’nın piyasaları yukarı çektini ifade eden Ohrimenko, Ağustos sonuna kadar dikkat çeken bir dalgalanma beklemediklerini kaydetti.

Dolar kuru için 26,1 – 26,3 aralığını işaret eden Aleksandr Ohrimenko, yaz ayının bitimi ile dolara talebin artacağını kaydederken, yıl sonu için dalar kuru beklentisini 28 olarak açıkladı.

Segodnya

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.