$  27.600 UAH /  28.100 UAH  30.250 UAH /  30.800 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Videoları 2,5 milyondan fazla görüntülendi, işte Ukrayna’yı sokak sokak videolayan Vlogger

Ukrayna, son yıllarda Türk turistlerin sıkça ziyaret ettikleri bir ülke. Türkiye ile haftada 70’in üzerinde uçak seferinin gerçekleşen Ukrayna, Türk turistlerin yeni gözdesi.

Lviv, Kiev, Odesa, Dnipropetrovsk ve Kharkiv gibi büyük şehirlerin dışında, görülecek ve gezilecek bir çok kente sahip Ukrayna, tarihi geçmişi, zengin kültürü ve Türkiye’ye yakınlığı ile merak edilen bir ülke.

Günümüzde, yazılı basında çıkan haberler, turizm tanıtım filmleri ya da köşe yazılarının ülkelerin tanıtımındaki etkisi çok büyük. Ancak bir anda milyonlarca insana ulaşma imkanı sağlayan sosyal medya ve youtube-instagram gibi görsel ve işitsel platformlar, bilginin hızlı yayılmasına sağladıkları katkı ile heyecan uyandırıyorlar

Milyonlarca kez izlenen videolar, milyonlarca takipçiye sahip youtube ve instagram fenomenleri, yeni yüzyılın medya gücünü oluşturmaya şimdiden adaylar.

İşte bu kişilerden biri olan Samet ile, Ukrayna için hazırladığı videolar, bu ülkeyi neden seçtiğini, bundan sonraki planlarını konuştuk.

Merhaba Samet, Ukrayna ile ilgili youtube videoları denince akla ilk gelen isimlerden birisin. Kendinden biraz bahseder misin? 

Öncelikle herkese merhabalar. Aslında bu alanda, yani medya ve içerik oluşturma konusunda hiç bir eğitimim ve tecrübem yoktu. 1 yılı ingilizce hazırlık toplam 5 yıl Kıbrıs’ta DAÜ’de bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği okudum. Üniversitenin 2. Yılında Aiesecle tanıştım. 6 haftalık ara tatilde hem İngilizcemi geliştirmek, hemde bu arayı verimli bir şekilde değirlendirmek adına 2009 senesinde Ukrayna’nın Lviv şehrindeki bir projeye,  İngilizce eğitmen olarak katıldım. Aslında Ukraynayla ve Ukrayna insanıyla ilk olarak bu zaman tanıştım diyebilirim.

Yaklaşık 10 yıl önce Lviv’e resmen aşık oldum
Şehirdeki bozulmamış ve yozlaşmamış tarihi doku, birbirinden güzel ve ilginç konsept mekanları, ukrayna insanının cana yakınlığı ve sıcaklığı, burayı önemle vurgulamak istiyorum, biraz ukraynaca öğrendikten ve konuşmaya başladıktan sonra Ukrayna insanının bana ne kadar sıcak kanlı davrandığını kelimelerle ifade edemem. Bu 6 haftalık süreç benim için hayatım boyunca unutamayacağım ve yıllarca tüm arkadaşlarıma, aileme anlatacağım bir deneyim ve macera olmuştu. Tabi hemen dört ay sonra, bu sefer yaz dönemi için Lviv de bir proje daha bulup tekrar Lviv’e gittim.Bu seferde şehirdeki her yeri avucumun içi gibi bildiğim için, şehre diğer ülkelerden gelen stajerlere ve Türklere bir nevi rehberlik yapıyordum.

Ukraynada yaptığım stajlar dil konusunda bana büyük katkı sağlamıştı. Bölümümü birincilikle bitirdim.

Daha sonra Marmara Üniverstesi’nde sayısal yöntemler üzerine yüksek lisansa başladım. 2. Yılımda her zaman gitmek istediğim Polonya’nın Krakow şehrinde erasmus yaptım. Krakow’un Lviv’e çok benzediğini bir çok kere duymuştum. Yerel dilleri konuşmanın artılarını bildiğim için gitmeden 3 hafta önce baya baya Lehçe öğrenmeye başladım. Daha sonra 2 dönem (8 ay) Krakow’da Erasmus yaptım. 8 ayda kendimi kattıklarımı, öğrendiklerimi sanırım 2 gün konuşsam bitiremem. Her gün farklı bir ülkeden arkadaş ediniyor, öğrenebildiğim kadar dil öğrenmeye çalışıyordum.

9 odalı, 6 farklı milletten insanın yaşadığı bir evde kalıyordum.

Ortak kullandığımız iletişim dili İngilizce dışında evde bazen İtalyanca, bazen Portekizce, bazen Lehçe, bazen ise Türkçe konuşuyorduk.

Evdeki tek Türk bendim. Hepimiz birbirimize çok şey öğretmiştik. İtalyan arkadaşım Marco içeri girir girmez hadi acıktım kanka diyebiliyordu mesela, yada Brezilyalı Rafael bugün mercimek çorbası yok mu ya diye söylenebiliyordu. Neyse çok uluslararası bir ortamda, bir çok kültürü tanıma ve kendi kültürümü aktarma fırsatı yakalamıştım. Bence iyi değerlendirdim.

Youtube videoları çekme fikri nasıl oluştu?

Aslında ilk başlangıç noktası biraz ilginç. Bir gün arkadaşlar, kuzenler falan hep beraber içiyoruz.

Türkiyede’yiz,  çay içiyoruz.
Biri ortaya bir soru attı. 1 milyon doların olsa naparsın? Çaydaki şekerinde verdiği heycanla sanırım ben direk dünyayı gezerim diye cevap verdim. Bir yıl 52 hafta, bende 52 şehir belirlerim. 52 hafta, 52 şehir kulağada hoş geliyor. Her gittiğim şehirde bir gün müzeleri, bir gün restoranları, bir gün barları, bir gün clubları her güne bir concept belirlerim. Hatta bunları da videoya çeker Youtube’da yayınlarım dedim.
Hayal kurarken içimden söyleniyorum. Hem kendim 52 şehir gezmiş, kendi kültürümü orada temsil etmiş, hemde oraların kültürünü farklılıklarını, bir çok insana göstermiş olurum diye düşündüm.

Ampul yanmıştı

Kuzenim tamam da madem bu senin hayalin paraya ihtiyacın yokki alalım uçak biletini git bir şehri çek gel Youtube koy hepimiz izleyelim; Bin, iki bin kişi falan izlerse 2. Şehre gidersin dedi. Sonra plan dökümanımın üzerine kocaman LVİV yazarak projenin ilk adımını attış oldum.

Uçak biletlerini aldık.

Tabi ortada bazı problemler var. Daha önce ne bir fotoğraf çekmişliğim ne kendime ait düzgün bir fotoğrafım var. İşin komik tarafı kameramızda yok, hatta benim akıllı telefonum bile yok. Neyse Stabilizor nedir? En ucuz ve verimli yaka mikrofonu hangisi? Çekim teknikleri, montaj programları, kurgu, kamera hereketleri, Bir ay her gece sabaha kadar ne kadar kaynak varsa okudum. Sabahlarıda kuzenimden ödünç aldığım otomatik focusu olmayan bir DSLR kamera ile Sultanahmette akşama kadar turistlerle deneme çekimi yaptık.

Daha sonra otomatik focus özelliği olmayan o ödünç kamerayla Lviv’e gidip 12 günde 1800 video çektik. O zamanki en büyük sloganimız hiç bir şey imkansız değildirdi. Döndükten sonra tarihden kalma bir bilgisayarla, ütü masasının üzerinde gece gündüz montaj yaptım. ilk 10 Lviv videomu toplam 2000 kişi izlememişti ben yine sabah akşam montaj yapıyordum.

Youtube’a böylece başlamış olduk.

Neden ağırlıklı olarak sadece Ukrayna videoları çekiyorsun? Bu ülkeyi senin için ilginç kılan nedir?

İlk soruyu cevaplarken bahsettiğim Lviv deneyimim. Bana seyahat projeme lviv şehrinden başlama fikri ve motivasyonu vermişti. Buraya geldikten sonrada bir çok vatandaşımızın farklı konularda bir çok bilgiye ihtiyacı olduğunu gördüm. Aslında her ülke ve insan benim için ilginç, ben yaşadığı veya girdiği her ortama her zaman hayretle bakan veya hayretle bakmaya çalışan bir birey olmaya çalışmışımdır.

Sadece 2. şehir için kolay olsun diye Kiev’e geldikten sonra çok farklı teklifler aldım ve burada yapmam gereken çok şey olduğunu gördüm. Hem seyahat projem için biraz para biriktirmek hemde video konusunda biraz daha pişmek için kievde kalma ve burada yaşama kararı aldım. Bazı videoların yüzbinlerce izleme alıyor.

En fazla izlenen videoların hangileri? İzleyiciler daha çok neleri görmek istiyorlar?

Gaz Lambasını Bulan kişinin anısına yapılan müze-bar

İzleyicilerin büyük bir çoğunluğunun genellikle gece hayatı, bar veya kadın görmek istediğini söyleyebilirim. Ben sadece katma değerli, insanlara bir mesajı olan, insanları seyahat etmeye, başka kültürler görmeye motive eden içerikler yapmaya çalışıyorum. Çünkü bundan zevk alıyor ve kendimi mutlu hissediyorum, en azından kendimi geliştirirken aynı zamanda kendimi işe yarar bir iş yaptığıma ikna edebiliyorum. Malum türk imajı yurtdışında çokda iyiye gitmiyorken. Ben izlenme sayısıyla birlikte farklı bir çok parametreyide düşünmek zorundayım. Elimden geldiğince içeriklerde insana, Ukrayna kültürüne saygıyı en üst seviyede tutuyorum. Ayrıca youtube çok farklı bir mecra, çok yeni ve kendine özgü dinamikleri var. Açıkçası videolar kaç bin izlenmiş çok umursamamaya çalışıyorum. Çünkü izlenme sayısı parametresi doğru bir ölçü birimi değil.

^Çok saçma, kim bunu neden izlerki ^ diye düşündüğünüz bir videoyu milyonlarca kişinin izlediğini görebiliyorsunuz. İşin garibi bir bakmışsınız sizde o videoyu izliyorsunuz ve ortasına gelmişsiniz.
Bu anlatmaya çalıştığım olay bir çoğumuzun başına gelmiştir. Youtube’da ne popülerse insanların önüne o çıkıyor ve insanlar onları izliyor. Maalesef değerli ve izlenmesi gereken bir çok içerik izleyiciye ulaşamıyor.Takipçileirden ne tür tepkiler alıyorsun. Videoları eğlence amaçlı olarak mı, bilgi sahibi olmak için mi izliyorlar.

Yolda karşılaştığım insanlardan inanılmaz pozitif tepkiler alıyorum.

Düşünsenize birini ekrandan izliyosunuz bar, restoran geziyor. Sonra, bende gidicem buraya deyip bilet alıp o ülkeye gidiyorsunuz. Sonra şehirde veya videosunu izleyip gittiğiniz barda videoda izlediğiniz kişiyle karşılaşıyorsunuz. Yani bir nevi orada olma sebebiniz olan kişiyle. Direk bana sarılmak istiyorlar. O samimiyeti kelimelerle tarif edemem. Aslında tamamen bilgi odaklı videolar yapıyorum. Ama bu bilgileri olabildiğince sosyal ve eğlenceli bir şekilde aktarmaya çalışıyorum diyebilirim.

Senden Ukrayna ile ilgili belirli konularda video çekmeni istiyorlar mı?

Aslında beni takip eden bir çok kişi ukraynaya gelmek isteyen veya Ukrayna’ya gelmiş kişiler. Bu yüzden insanlar beni genelde bilgi almak, seyahatları ile ilgili plan yapmak veya anılarını tazelemek için kullanıyorlar. İzlenme kaynaklarımım büyük bir yüzdesini youtube aramaları oluşturuyor. Bu sebeple genelde insanlar buraya geldiklerinde eğlenebilecekleri yerlerin videolarını yapmamı istiyorlar. Youtube videolarının ticari yönünden bahseder misin?

‘Aslında youtube yada influencer marketing yeni bir reklam dünyası denilebilir.’
İnsanlar artık reklam görüğünde tek yapmak istedikleri kanal değiştirmek veya “reklamı geç” butonuna basmak. Günümüzde çok fazla alternetif var ve insanlar zamanlarının özel ve değerli olduğunu düşünüyor. Kısacası kimsenin beklemeye tahammülülü yok, özelikle akıllı telefon dediğimiz bu sihirli alet ellerindeyken. İzleyici tarafı böyleyken, pazarda her yıl reklama milyonlarca dolar harcayan ve harcayacak olan yüzbinlerce firma mevcut. bir çoğu Youtube’un ve İnstagram influencerlarının etki gücünü anlayıp onlarla çalışmaya başladı bile. Aslında benim youtube ve ukrayna üzerinde diyeyim. 2 büyük ve önemli etki gücüm var.

1. Aramalarda en önde çıkmak, çıkarabilmek yani birisi kiev restoran veya kiev bar, kiev hotel yazdığında Youtube’da ilk çıkan video benim videosunu çektiğim yer oluyor. Çünkü bu ülkeyle ilgili çok farklı konseptte, çok sayıda izlenmiş videolarım var.
2. Artık bir çok insan bir şehre gitmeden önce sayısız blog okuyarak veya video izleyerek plan yapıyor.
Ben videolarda kendim seçtiğim güzel mekanlar hakkında video yaptığım ve bir çok ayrıntı verdiğim için insanlar bana güveniyor ve bu şehre geldiklerinde benim gittiğim mekanlara gidiyorlar.
Mesela videosunu yaptığım bir bara ne zaman gitsem bir çok türk biz senin videonu izleyip geldik diyor. Tüm samimiyetimle söylüyorum sadece ayda bir gittiğim bir mekanda toplamda 200’den fazla kez bunu yaşamışımdır. Ukrayna çok büyük ve köklü geçmişe sahip bir ülke. Bu ülkenin tarihi dokusu ile ilgili, doğal güzellikleri ile ilgili ya da müzeleri ile ilgili videolar çekmek ister misin?

Gerek video çekmek için Lviv’e ilk geldiğimde, gerek şu an. Tek odaklandığım konu bir şehri şehir yapan tüm unsurlar hakkında ayrı ayrı videolar yapmak.
Bunun içinde tabii ki de müzeler, tarihî doku, zanaatkarlar ve bunlar gibi bir çok öğe var. Tabii ki insanlar bu gibi konulara çok meraklı olmuyor. Belki doğru ve güzel yansıltılamadığı içindir, belkide burada arzın ve talebin oluşması için doğru adımlar atılmadığımdandır. Bir çok turistin Ukrayna’ya gelip gerçek anlamda Ukrayna veya ziyaret ettiği şehir hakkında hiç bir bilgi edinmeden bu ülkeden ayrılması benim çoğu zaman canımı sıkıyor. Tabii ki benim üstüme vazife değil insanların ne isteyip, istemediklerini eleştirmek.
Bu ülkenin, tarihine kültürüne saygı duyarak ve onu oluşturan tüm öğeleri yansıtmaya çalışarak videolar yapıyoruz.

Ukrayna’dan sonra başka ülkelerde de videolar çekmeyi düşünüyor musun?

Aslında Lviv ve Ukrayna projem için pilot şehir ve ülkeydi ama bir anda kendimi projemin 2. şehri olarak Kiev’de buldum. Beni izliyenlerin bunda etkisi büyük.

Tabi Kiev’de bu işi iyice öğrendikten, hatalar yapıp ders aldıktan sonra başka ülkelerde ve şehirlerde tekrar hatalar yapıp dersler almak üzere videolar çekmeye devam edeceğiz.

UKRTURK.NET

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.