$  27.000 UAH /  27.300 UAH  30.250 UAH /  30.750 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Zelenski: ‘Kırım’da Ukrayna bayrağının dalgalanması için elimizden geleni yapacağız’

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski: Kırım’da Ukrayna bayrağının dalgalanması için elimizden geleni yapacağız

Kırım’ın Rusya tarafından yasa dışı ilhak edilmesinin başladığı 26 Şubat olaylarının 6. yılı dolayısıyla Ukrayna’nın başkenti Kiev’de “Age of Crimea” forumu düzenlendi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, foruma Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski’nin yanı sıra Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadim Pristayko, Kırım Tatar halkının lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, devlet görevlileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Zelenski, burada yaptığı konuşmada, 26 Şubat’ın “Kırım’ın İlhakına Direnme Günü” olarak anılacağını duyurdu.

Kırım’ın, Ukrayna topraklarının bir parçası olduğunu vurgulayan Zelenski, “Kırım’ın geri alınması, milli düşüncemizin ayrılmaz bir parçasıdır. Ukrayna bayrağının Kırım’da dalgalanması için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Ukrayna’nın doğusundaki krize de değinen Zelenski, şunları kaydetti:

“Donbas’ta savaşın sona ermesi ve Ukraynalı askerlerin ölmemesi için elimizden geleni yapıyoruz. Fakat bu, Kırım’ın gündemimizden düşmesi veya Donbas’ta barışın sağlanması için Kırım’ı feda ettiğimiz anlamına gelmez. Donbas’ta savaş durdurulacak, Kırım’da da barış sağlanacak.”

“Kırım, büyük askeri üs haline dönüştürüldü”
Kırım Tatar halkının lideri Kırımoğlu da Rusya’nın zulmüne maruz kaldıklarını belirterek, “Kırım’da onlarca kişi öldürüldü, yüzlerce kişi gözaltına alındı ve tutuklandı. Sürekli aramalar yapılıyor. Yaklaşık yüz bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Yarımada’da Sovyet komünist sistemini andıran rejim uygulandı.” dedi.

Kırım Yarımadası’nın zengin doğal kaynaklara sahip olduğunu vurgulayan Kırımoğlu, “Kırım, Karadeniz bölgesi için tehdit oluşturan büyük askeri üs haline dönüştürüldü.” diye konuştu.

Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmekle uluslararası hukuku çiğnediğinin altını çizen Kırımoğlu, “Kırım er ya da geç Rus işgalinden kurtulacak. Bunun zıttı olamaz.” ifadelerini kullandı.

HABER – FOTOĞRAF:

Anadolu Ajansı (AA) – Dmitri Chirciu  

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.