$  24.300 UAH /  24.580 UAH  26.350 UAH /  26.700 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Ukraynalı milletvekili Türkiye’yi anlattı, ‘sanayi üretiminde örnek ülke’

Ukraynalı Milletvekili Viktor Galasyuk: Türkiye’nin yerli sanayicisine verdiği destek örnek alınmalı

Ukraynalı Milletvekili ve aynı zamanda Parlamento’daki Sanayi Politikası ve Girişimcilik Komitesi Başkanı Viktor Galasyuk, Ukrayna’nın sanayi üretiminin gelişimi için Türkiye örneğini verdi.

Gmk.center için bir yazı kaleme alan Viktor Galasyuk, Ukrayna hükümetinin sanayi üretiminde başarı sağlamak için, üreticilerini yurt dışı pazarlara yönlendirmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin 90’lı yıllarda ekonomik olarak zayıf bir ülke olduğunu ve 40 yıl boyunda IMF’den borç aldığını hatırlatan Galasyuk, ‘Sanayi üretimdeki yetersizliklerden ötürü Türkler o tarihlerde mal alımı için bize gelirlerdi. ‘ dedi.

Türkiye’nin 2000’li yıllarla birlikte başlayan Erdoğan yönetimi ile birlikte yeni bir ekonomik politika benimsediğini ifade eden Galasyuk, bu politikanın sistemli bir koruma ve kendi sanayi üretimini arttırmayı kapsadığının altını çizdi.

Viktor Galasyuk sözlerine şöyle devam etti:
‘bunu nasıl başardılar. Ülkede yeni bir girişimcilik ruhu mu doğdu ya da, toprak daha verimli mi oldu? ne oldu. Bir tür mucize mi? Hayır; ne toprak ne de insanlar. Sadece devlet ekonomi politikasını yeniden programladı.Hammadde ihracatı karlı değildi, karlı olan hazır ürünü ihraç edilmesiydi’.

Türkiye, endüstri parklarına giren kendi üreticisine; büyük vergi teşvikleri sağlıyor.  Bunun yanı sıra, sanayi üreticisinin elektrik, gaz ve diğer kamu hizmetlerinden doğan giderlerinin yüzde 30’unu karşılıyor. Ayrıca uygun fiyatlarla arsa veriyor. Son olarak üreticilerinin, ülke dışındaki fuar ve pazarlama giderlerinin yarısını;  hatta bazı durumlarda daha fazlasını karşılıyor.

Devlet ihalelerinde kendi üreticilerine öncelik veriyor, doğru analizler yaparak ithalat politikasını belirliyor.. Bu şekilde kendi üreticisini düşük fiyatlı ithal ürünlerden koruyor, ihracatı teşvik ediyor.

Ekonomi gelişiyor. Kişi başına düşen gelir Ukrayna’nın bir kaç kat üstünde. Şu anda Türkiye kredi veren bir ülke konumunda. Ukrayna gibi IMF’den kredi alan ülke değil.

Takım oyunun faydası

Sanayide başarı için, üretici ile devlet arasında takım oyunu olmasına bağlı.  Ukrayna bu alanda henüz çok zayıf. Yönetim üreticiye, sanayiciye destek olmak yerine, engel oluyor. Burada mal ithal etmek ve hazır malı satmak daha kolay. İşte problem de tam burada.

Unutmamak gerekir ki, kendi havuzunda su yoksa, yüzme öğrenmek ve yarışmada başarılı olmak mümkün değildir.’

Milletvekili Viktor Galasyuk hakkında kısaca:

Radikal parti genel başkan yardımcısı olan Galasyuk; Parlementoda en çok kanun tasarısı sunan ikinci vekil olarak biliniyor.

Ekonomist olan Viktor Galasyuk: ham tomruk İhracatı için Morotoryum kanunu, Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu,  İhracat Kredilendirme Ajansı Kurulum Kanunu gibi kritik kanunların tekliflerini vermesi ile tanınıyor.

Galasyuk aynı zamanda Uluslararası Roma kulübünün Ukrayna Başkanlığı görevini yönetiyor.

Viktor Galasyuk, Türkiye ile Ukrayna arasında ‘Organize Sanayi Bölgesi Kurulması’ konusunda Türk iş çevreleri ile işbirliği çalışmaları yürütüyor.

ukrturk.net

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.