$  26.700 UAH /  26.900 UAH  29.700 UAH /  30.150 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

İkili ticaret artıyor, Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticaret hacmi 5 milyar dolara yaklaştı

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin geçtiğimiz yıl yüzde 22 oranında artarak 4 milyar 973 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İşadamları Derneği TURKSİD’in düzenlediği telekonferansa katılan Büyükelçi Sybiha; “Geçtiğimiz yıl, makro düzeyde karşılıklı ticaretimizde büyüme dinamiklerine ulaştık. Geçen yılın istatistiklerine göre, ticaret hacmi 2018 yılına göre % 22,3 arttı. Ukrayna istatistiklerine göre 4 milyar 973 milyon dolarlık ticaret hacmine ulaştık’ ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Andrii Sybiha, Türkiye’ye ihracatta ana kalemler olarak demir çelik, (% 30.8 düşüş); tahıl (% 289.7 artış); yağlı tohum (% 44.6 artış) olarak sıraladı.

İhracatta hammaddenin ağırlığına dikkati çeken Sybiha, “Ne yazık ki, bugün bu ihracat esas olarak hammadde niteliğinde ve katma değeri az ürünler var. Ancak, ihracatın yapısı STA Anlaşmasının imzalanmasını şüpheye düşürmeyecek niteliktedir. Bugün öyle bir durumumuz var ki, Ukrayna ve Türkiye birbirini tamamlıyorlar ve ekonomik işbirliğinde biz rekabet eden ülkeler değiliz ”dedi.

Ukraynalı diplomat, Ukrayna’nın Türkiye’ye yaptığı ihracatın yapısının, Türkiye’nin özellikle güçlü olduğu, Orta Doğu ve Afrika ülkeleri gibi üçüncü ülke pazarlarında, Ukrayna’nın da büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösterdiğini belirtti.

Türkiye’nin teknoloji parklarında benzersiz deneyimi var

Büyükelçi konuşmasında, “Ortak çabalar ve tecrübemiz daha etkili olmamızı sağlayacaktır. Özellikle turizm başta olmak üzere, hizmet sektöründeki şirketlere özel ilgi gösterilmelidir. Bu, devletlerin destek olması gereken bir alandır. Türkiye’nin benzersiz deneyimi teknoloji parkları ve sanayi bölgeleridir. Ukrayna’nın büyümek için büyük bir potansiyeli var ve Mariupol’da bir endüstri parkı oluşturma projesinin uygulanmasını memnuniyetle karşılıyoruz. ”ifadelerini kullandı.

Ticaret hacmi artıyor

Türkiye ile Ukrayna arasındaki 1991 yılında 126 milyon dolar olan dış ticaret hacmi, 2008’de 8 milyar dolara ulaşmış, ancak küresel ekonomik krizin etkileri ile ticaret hacminde düşüş başlamıştı.

10 milyar dolar hedefi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şubat ayında Ukrayna’ya gerçekleştirdiği ziyaretinde iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkmasını hedeflediklerini bildirmişti.

UkrTurk.net

https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3023662-obem-torgivli-ukraini-z-tureccinou-torik-zris-na-ponad-22.html

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.